Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Argentyna przedłuża ograniczenie eksportu wołowiny. Rolnicy są oburzeni decyzją rządu

Władze Argentyny postanowiły przedłużyć ograniczenie eksportu wołowiny do 31 października br.

Dominika Mulak12 września 2021, 12:11
Pierwotnie miało ono wygasnąć we wtorek, 31 sierpnia, jednak będzie obowiązywać jeszcze do 31 października br. W ocenie argentyńskiego rządu, wprowadzone wiosną działania mające na celu zahamowanie drastycznego wzrostu cen wołowiny na rynku krajowym i tym samym poprawę zaopatrzenia ludności krajowej przynoszą obecnie efekty. Ceny detaliczne ustabilizowały się, a w niektórych przypadkach nawet spadają. 

Rolnicy zareagowali jednak oburzeniem na decyzję władz. „Mesa de enlace”, która zrzesza wszystkie wiodące argentyńskie stowarzyszenia rolnicze, przypomniała rządowi o jego obietnicy kontynuowania ograniczenia eksportu tylko do czasu ustabilizowania się cen. Tak się nie stało, a zamiast tego polityka, która jest rujnująca dla krajowego przemysłu hodowlanego, będzie kontynuowana. „Mesa de enlace” chce wyrazić swój sprzeciw wobec tej decyzji i zorganizować m.in. strajk dostawczy. 

Stowarzyszenie rolników SRA przedstawiło aktualne badania na temat kosztów ograniczeń eksportowych. Według badań, prywatny sektor mięsny traci 8 mln dolarów (6,8 milionów euro) dziennie z powodu podjętych środków. SRA skarży się, że problem dotyczy wszystkich ogniw w łańcuchu produkcji i wprowadzania do obrotu. Należy wziąć pod uwagę nie tylko zmniejszone obroty eksportowe, ale także koszty opieki nad zwierzętami, które nie zostały poddane ubojowi, a także cięcia wynagrodzeń dla pracowników rzeźni z powodu braku pracy.

Argentyna jest piątym co do wielkości eksporterem wołowiny na świecie, kluczowym światowym dostawcą pszenicy, drugim światowym eksporterem kukurydzy oraz czołowym eksporterem oleju sojowego i śruty.

Źródło: www.euromeatnews.com
Fot. Twitter

Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)