Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Atypowy przypadek BSE

05.02.2019

Drukuj

Atypowy przypadek BSE

Artykuł dostępny

Do paryskiego OIE (Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt) Polska zgłosiła pojedynczy przypadek atypowej gąbczastej encefalopatii bydła (BSE), którą wykryto w gospodarstwie w Mirsku na Dolnym Śląsku w zwłokach 11 letniej krowy. Właściciel stada niezwłocznie zgłosił padnięcie zwierzęcia, a organy po przeprowadzeniu badań i potwierdzeniu przypadku poinformowały OIE.

r e k l a m aJest to przypadek atypowy BSE, stwierdzony na naszym terenie 31 stycznia 2019 r. Atypowy przypadek BSE to taki, którego nie można zaklasyfikować jako klasycznego BSE, czyli taki który może wystąpić spontanicznie i nie wiąże się z karmieniem bydła paszą zawierającej białko zwierzęce. W naszym powiecie mamy styczność z takim przypadkiem pierwszy raz. Przypadki atypowego BSE są to bardzo rzadkie i występują spontanicznie. Choroba dotyczy krów starych i nie ma powiązania z żywieniem bydła paszami zawierającymi białko zwierzęce. Zgodnie z przepisami UE atypowe przypadki BSE nie mają wpływu na zmianę statusu zagrożenia BSE, a Polska posiada status nieznacznego ryzyka występowania BSE  – mówił PLW z Lwówka Śląskiego.

Przypadek atypowy BSE został wykryty w trakcie przeprowadzania rutynowych procedur realizowanych na podstawie obowiązujących przepisów i Instrukcji Głównego Lekarza Weterynarii dotyczących zgłaszania i zwalczania BSE.  Nie było żadnych objawów chorobowych u zwierzęcia wskazujących na chorobę BSE. Działania rutynowe polegają na niezwłocznym zgłoszeniu i powiadomieniu powiatowego lekarza weterynarii o padnięcia bydła, przekazaniu zwłok do zakładu utylizacyjnego i przeprowadzeniu badań w kierunku BSE przez Zakłady Higieny Weterynaryjnej.

Polecany artykuł

Przetrzebiona armia walczy z pomoremSzybki test BSE wykonany w ZHW w Poznaniu  Międzywojewódzka Pracownia Diagnostyki TSE w Lesznie dał wynik dodatni, a następnie badanie potwierdzające zostało wykonane w Krajowym Laboratorium Referencyjnym PIW-PIB Puławy.

Wszyscy uczestnicy tych procedur wykonali swoje obowiązki i zagrożenie zostało szybko wykryte, zidentyfikowane (białko prionowe typu L),  zwłoki zwierzęcia zostały unieszkodliwione i zagrożenie zostało wyeliminowane – lek. wet. Ireneusz Hołoga.

Obecnie moje działania polegają na tym, aby ustalić czy jest jakiekolwiek zagrożenie przeniesienia tego czynnika zakaźnego na inne zwierzęta – podkreślił PLW.
dkol

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii