Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Brazylijski koncern mięsny łamie prawo

Obrazek

Z Brazylią będziemy mieć do czynienia coraz częściej, ze względu na  umowę z krajami Mercosur. Wołowina skażona E.Coli to tylko wierzchołek góry lodowej. Czy takie mięso zastąpi polską wołowinę na innych rynkach?

Dorota Kolasińska3 lipca 2019, 10:56
Co jakiś czas publikowane są wyniki badań brazylijskiej wołowiny, drobiu i wieprzowiny dotyczące skażenia E. coli czy Salmonellą…  Teraz na jaw wyszedł kolejny proceder, który ponownie zostanie zamieciony pod dywan, a wołowina Mercosur zaleje europejskie rynki. 

Polscy rolnicy spełniają wszelkie wymagania dotyczące standardów chowu oraz produkcji wołowiny kulinarnej i obecnie mogą konkurować jej jakością na całym świecie, ale – jak się okazuje – to cena jest ważniejsza. 

KE narzuca, zmienia standardy jakości, walczy o dobrostan i środowisko, a na rynek europejski wprowadza mięso pochodzące od bydła, które jest wypasane na wykarczowanym nielegalnie terenie leśnym. Jak wynika ze śledztwa Repórter Brasil, Biura Dziennikarstwa Śledczego i The Guardian okazuje się, że koncern JBS wpółnocno-brazylijskim stanie Pará hodował bydło na wylesionym obszarze, który został objęty zakazem przez Agencję Ochrony Środowiska Ibama

Brak monitoringu handlu wołowiną

Dodatkowo brazylijski koncern JBS skupuje bydło od gospodarstw, które przeprowadziły nielegalnie wylesianie wzdłuż Amazonki i również wypasały tam bydło. Tamtejszy rząd zakazał wylesienia i wypasania i nakłada na rolników kary. Jednak czego oczy nie widzą tego sercu nie żal… Okazuje się, że monitoring pochodzenia wołowiny jest na znikomym poziomie. 

W oświadczeniu wysłanym do Reutersa JBS powiedział, że monitorowanie pośrednich dostawców bydła stanowi wyzwanie dla całego sektora mięsa ze względu na brak publicznych baz danych, które pozwoliłyby na opracowanie odpowiedniego systemu monitorowania pochodzenia mięsa.

Rzecznik JBS wysłał oświadczenie do mediów, że firma nie kupuje zwierząt pochodzących z gospodarstw zaangażowanych w wylesianie. W 2017 r. rząd Brazylijski nałożył grzywny na tamtejsze zakłady mięsne o wartości 76,5 miliona dolarów – jaka musiała być zatem skala tego procederu?!

W raporcie informacyjnym stwierdzono, że ww. zespół śledczy widział jak bydło było wypasane na terenach wylesionych np. na farmie w Pará, zwanej Lagoa do Triunfo. Stwierdzono, że gospodarstwo zostało ukarane grzywną za wylesianie i nie powinno było na nim paść zwierząt. Ta farma należy do AgroSB, tradycyjnego dostawcy dla JBS. Powołując się z kolei na dokumentację dotyczącą transportu publicznego zwierząt, w raporcie stwierdzono, że między styczniem a październikiem 2018 r. AgroSB przekazało co najmniej 296 sztuk bydła z Lagoa do Triunfo do Espírito Santo, posiadłości, której jest również właścicielem. Stamtąd AgroSB sprzedał co najmniej 1977 sztuk bydła w okresie od lipca do października do dwóch zakładów mięsnych JBS w Pará. Inne zakupy z Espírito Santo miały miejsce w styczniu, kiedy JBS kupił około 936 zwierząt z tego gospodarstwa. 

Ocenę hodowli tamtejszego bydła, warunków, ochrony klimatu i środowiska oraz decyzji KE dotyczącej umowy z krajami Mercosur pozostawiam bez komentarza – jest raczej zbędny…. Pozostaje jedynie żal wynikający z globalnej niesprawiedliwości i nierównego traktowania rolników oraz niesmak dotyczący chęci ugrania dóbr materialnych zgodnie z dewizą "do celu po trupach".  

Oprac. dkol na podst. reuters.com
Fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)