Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Brytyjczycy chcą wiedzieć jak ubito zwierzę

Obrazek

Brytyjskie stowarzyszenie weterynarzy (BVA) chce, by etykieta na żywności informowała konsumenta o tym, że żywność została wyprodukowana zgodnie z przepisami dobrostanu zwierząt. Powinna zatem zawierać wzmiankę, czy zwierzę zostało poddane ubojowi z uprzednim ogłuszeniem, czy też nie.

23 maja 2014, 11:50

W związku z tym brytyjscy weterynarze wystosowali pismo do parlamentu, aby przy dokonywaniu zmian w ustawie dotyczącej prawa konsumentów wprowadzić także obowiązek etykietowania żywności typu halal lub koszernej wraz z informacją czy zwierzę było ogłuszone. Jak wiadomo, ubój bez ogłuszania jest tam traktowany jako odstępstwo od prawa.

Problem ten jest jednak bardziej skomplikowany. Żywność halal i koszerną sprzedają także restauracje i duże sklepy, zatem w jaki sposób etykietować, by uniknąć uprzedzenia do rodzaju żywności? Poza tym, sama informacja, że żywność jest halal nie informuje o dobrostanie zwierząt, chociażby dlatego, że 88% ubojów halal w Wielkiej Brytanii dokonuje się ze wstępnym ogłuszeniem zwierząt, a tylko 12% ubojów prowadzi się bez ogłuszania. Zatem konsument nadal nie będzie wiedział czy zwierzę zostało uprzednio ogłuszone.

Dlatego BVA optuje za oznakowaniem zawierającym zapis „wyprodukowane z użyciem wstępnego ogłuszania” lub „bez ogłuszania”. Za takim też systemem oznaczeń opowiedział się także Parlament Europejski w czerwcu 2010 r.    e-abiWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)