Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium

BSE typu H w Irlandii

W Irlandii podczas badania w kierunku BSE u padłej krowy wykryto priony gąbczastej encefalopatii bydła. W trakcie dokładnych badań okazało się, że to typ H. 
Dorota Kolasińska26 maja 2020, 14:04
Departament Rolnictwa, Żywności i Żeglugi Morskiej (DAFM) 13 maja br. został poinformowany o pozytywnym wyniku szybkiego testu przesiewowego przeprowadzonego przez akredytowane prywatne laboratorium zatwierdzone przez właściwy organ. 

Próbki pobrano w ramach obowiązkowych badań od zwierząt padłych w wieku od 48 miesięcy i starszych. Próbki mózgu zostały następnie przekazane do Narodowego Laboratorium Referencyjnego (NRL), gdzie zostały poddane testom potwierdzającym przy użyciu zatwierdzonej przez OIE metody western blot, (wg. protokołu dwóch blotów do klasyfikacji izolatów BSE). 

Wszystkie próbki miały identyczny wzór molekularny wskazujący na nietypową formę BSE typu H. Zgodnie z protokołami NRL próbki zwierzęcia wysłano następnie do histopatologii i immunohistochemii rdzenia mózgu. 

Ostateczne wyniki testu potwierdzającego otrzymano z NRL w dniu 22 maja 2020 r., które potwierdziły przypadek atypowej formy BSE typu H. Krowa rasy limousine, która była badana pod tym kątem miała 14 lat (ur. 8 marca 2006 r.). W rejestrze identyfikacji i przemieszczania w tym gospodarstwie (stado mamek) znajduje się 73 szt. bydła. 

Krowa miała w przeszłości objawy neurologiczne, które po raz pierwszy odnotowano pod koniec marca 2020 r. Krowa miała problem ze wstawaniem, ale z pewną pomocą wracała do pozycji stojącej. Kilka razy miała ten sam problem. Rolnik nie zdążył zadzwonić po lekarza weterynarii, bo znalazł ją martwą 9 maja br. W związku z tym, że krowa miała potomstwo, wszystkie sztuki z tej linii zostały poddane ubojowi z konieczności. 

oprac. dkol na podst. oie.int

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy