Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Bujatria XXI wieku – dokąd zmierzamy?

Obrazek

Pod tym hasłem odbyła się XX Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Polanicy-Zdroju. Jaka jest odpowiedź na to pytanie?

Aneta Lewandowska27 czerwca 2017, 11:38

Malownicze, górskie miasteczko Polanica-Zdrój od 22–24 czerwca gościło lekarzy weterynarii, zarówno naukowców jak i praktyków, hodowców, firmy farmaceutyczne i paszowe oraz studentów weterynarii.

Organizatorami wydarzenia były Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich UP we Wrocławiu, Dolnośląska Izba Lekarsko-Weterynaryjna, PTNW, PFHBiPM. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był prof. dr hab. Jan Twardoń.

Motywem przewodnim tegorocznej Konferencji była przyszłość bujatrii, czyli lecznictwa bydła, a także wyzwania, jakie przed całą branżą stawia XXI wiek. Nie ulega wątpliwości, że ciągły postęp naukowy i technologiczny nie tylko ułatwia pracę lekarzom weterynarii oraz hodowcom, ale również zmusza ich do stałego rozwoju.

Wykładowcy prezentowali najnowsze osiągnięcia w dziedzinie profilaktyki i leczenia chorób bydła. Konferencję rozpoczął wykład Waltera Baumgartnera z Uniwersytetu Wiedeńskiego, który przedstawił jedno z zagrożeń dla hodowli, którym jest choroba guzowatej skóry bydła, obecna już w Europie. Nie zabrakło wielu ciekawych prelekcji dotyczących dobrze wszystkim znanego zapalenia wymienia, w tym profilaktyki, szybkiego wykrywania i terapii mastitis.

Metody ulepszenia rozrodu krów, skutecznej inseminacji i wykrywania rui oraz ciąży były tematem wystąpień zarówno krajowych, jak i zagranicznych gości. Uczestnicy mogli posłuchać także wykładów dotyczących biotechnologii i nowoczesnych metod diagnostycznych.

Nie zabrakło tematu żywienia bydła, a gorącą dyskusję wywołał wykład prof. Zygmunta Kowalskiego z UR w Krakowie o możliwościach żywienia krów bez pasz GMO. Mimo różnorodności tematyki prelegenci zgodzili się, że należy cały czas poprawiać dobrostan zwierząt.

Poza częścią wykładową goście konferencji mieli liczne okazje do ciekawych dyskusji i spotkań, a także mogli cieszyć się piękną pogodą i atmosferą uzdrowiska.         alPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)