Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Bydło pod młotkiem

Po długich miesiącach przygotowań organizacyjnych oraz grudniowym falstarcie, 7 kwietnia doszła wreszcie do skutku  II aukcja bydła mięsnego zorganizowana przez spółkę Bydło Mięsne, której właścicielem jest PZHiPBM przy współpracy z Zespołem Szkół–Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie.

dr Mirosława Wieczorek14 kwietnia 2016, 13:45

Pierwsza aukcja zorganizowana w październiku ubiegłego roku, na wzór organizowanych na Łotwie, wzbudziła wiele entuzjazmu. Zadowoleni byli zarówno sprzedający, którzy dostali cenę wyższą niż u pośrednika i pieniądze praktycznie do ręki, jak i kupujący, którzy w jednym miejscu, w krótkim czasie mieli okazję nabyć nawet kilkadziesiąt sztuk. Największym „wzięciem” cieszyły się młode sztuki do dalszej hodowli.

Podobnie było i za drugim razem – 7.04 od rana komisja ważyła zwierzęta, grupowała je do boksów i ustalała cenę wyjściową dla poszczególnych partii. Zwierzęta podzielono wg płci, ras oraz wagi. Każda licytacja dotyczyła jednego boksu, w którym umieszczono po 2– 6 szt. zwierząt. Kupujący oceniając zwierzę, licytowali jego cenę za kilogram. Tym razem do sprzedaży zgłoszono 137 sztuk bydła w wieku do 1 roku i wadze miedzy 200 a 400 kg. Najwięcej – 15 sztuk wystawił Marek Pieńczykowski z Netty Drugiej. Nie zmieniła się niestety liczba kupujących – podobnie jak za pierwszym razem było ich czterech.

– Kupujących było jednak trochę zbyt mało – skomentował aukcjoner Jacek Zarzecki. Większa liczba zainteresowanych kupnem podkręciłaby atmosferę i być może udałoby się uzyskać jeszcze lepsze ceny.

Za zwierzęta czystorasowe pod kontrolą użytkowości cena wywoławcza wyniosła 9,50 zł/kg za jałówkę i 11,60 zł/kg (jeden boks nawet 12,50 zł/kg) za byczka. Mieszańce były tańsze – odpowiednio 7,70 zł/kg jałówki i 11,00 zł/kg byczki. Postąpienie minimalne ustalono na 20 gr/kg. Uczestnicy aukcji wpłacali wadium w wysokości 5 tys. zł.

Szersza relacja z aukcji w majowym wydaniu top bydło.  mwie

Fot. Sierszeńska

Autor filmu – Jan Kołpak, uczeń Zespołu Szkół – Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)