Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Ceny bydła: cisza przed burzą

Obrazek

Gęstnieje atmosfera wokół uboju rytualnego; powoli sami hodowcy tracą nadzieję, że uda się ochronić rynki zbytu dla zwierząt ubijanych w sposób rytualny. Jednak póki co, drastycznych spadków w cennikach nie ma.

dr Mirosława Wieczorek29 września 2020, 14:42

Ceny w większości zakładów zatrzymały się na poziomie sprzed tygodnia, albo lokalnie się wahają w górę czy w dół. Zarówno spadki, jak i podwyżki są raczej symboliczne – o 0,10–0,30 zł/kg. Zmiany dotyczą wszystkich grup – byków, jałówek i krów.

Wśród hodowców nastroje są coraz gorsze. 1/3 eksportowanej z Polski wołowiny pochodzi z uboju halal lub koszer. Obecnie „piątka dla zwierząt” przechodzi konsultacje w senacie, a za tydzień senatorowie zagłosują.

Jeśli ustawa przejdzie, w ciągu miesiąca pożegnamy się z ubojem rytualnym. A to oznacza zamknięcie tych zakładów, które nie zdążą przebranżowić się w tak krótkim czasie. Pojawiły się wprawdzie obietnice odszkodowań, ale bez konkretnych rozwiązań. Nie wiadomo kto i na jakich warunkach miałby je otrzymać. A musimy się liczyć z tym, że trzeba będzie zapłacić kary za zerwanie kontraktów, o które branża od wielu lat walczyła. Ręce zacierają producenci halal z Czech, Rumunii, Hiszpanii, Bułgarii czy Węgier. Na możliwość przejęcia rynku po Polakach czekają też firmy z Ukrainy i Rosji. Jest o co walczyć – rynek mięsa halal w Europie rośnie w tempie około 20% rocznie. Jacek Zarzecki, prezes PZHBM liczy się z tym, że ceny wołowiny mogą spaść nawet o 30–40%.

Hodowców na pewno nie poprze Grzegorz Puda, który według nieoficjalnych informacji ma dostać tekę ministra rolnictwa po Janie K. Ardanowskim (nieoficjalne dane RMF FM). Jego zdaniem – eksport mięsa z uboju rytualnego nie jest istotny, a jedynym liczącym się rynkiem dla wołowiny z uboju rytualnego jest Izrael, a eksportu w tym kierunku i tak będzie się kurczyć.


Zobacz aktualne cenniki bydła!Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)