Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Ceny bydła – kumulacja problemów

Obrazek

Praktycznie wszystkie zakłady w tym tygodniu opuściły ceny byczków od 10 do 30 gr/kg wbc. Jakie są szanse na wzrost? Tym razem pytamy o nie Witolda Choińskiego, prezesa Związku Polskie Mięso… 

Dorota Kolasińska28 maja 2019, 12:35
Niestety na rynku nadal obserwujemy obniżki cen za byki, widać je przede wszystkim w wadze bitej ciepłej. Cena za wagę żywą nie zmienia się od kilku tygodni. Rolnicy dzwonią do zakładów znajdujących się nawet kilkaset kilometrów dalej, z pytaniami o cennik. Towaru jest dużo, ale popyt marny… Na rynku zarówno krajowym, jak i zagranicznym nie ma obecnie zapotrzebowania na byczki, stąd niskie ceny. Nadal skupy najwięcej płacą za jałówki – tych jest najmniej na rynku, a zapotrzebowanie duże.

Na sytuację trwającego od kilku tygodni ciągłego spadku cen za buhajki złożyło się wiele czynników. Rolnicy nie wiedzą co robić, niedługo byczki poprzerastają w oczekiwaniu na lepsze czasy… Ale czy one kiedyś nastąpią?

– Zbliżamy się cenowo do granicy opłacalności, ale miejmy nadzieję, że niebawem sytuacja się unormuje – mówił Witold Choiński w rozmowie z Top Agrar Polska. 

Witold Choiński o cenach bydła

Zapytaliśmy o przyczyny obniżek cen Witolda Choińskiego, prezesa Związku Polskie Mięso. Pisaliśmy w ubiegłym tygodniu o tym, że naszą wołowiną przestały się interesować Turcja i Izrael, gdzie wiele zakładów eksportowało znaczne ilości półtusz…

– Izrael postawił dodatkowe, nadprogramowe wymagania dotyczących badań weterynaryjnych i laboratoryjnych w kierunku dwóch nowych szczepów Escherichia Coli, a w Polsce takich badań się póki co nie wykonuje. Ponadto w piśmie dotyczącym wymagań jest informacja, że eksporter bierze na siebie całą odpowiedzialność w razie ewentualnego wykrycia takiego szczepu E. coli w Izraelu. Mięso w takiej sytuacji zostanie natychmiast zutylizowane na koszt eksportera. Jeżeli wartość jednego kontenera wynosi około 500 tys. zł, nikt takiej odpowiedzialności na siebie nie weźmie… Wiadomo, że z Polski wyjeżdża mięso zdrowe, ale ktoś w inny sposób pobierze próbki i okaże się, że jednak patogen w wołowinie się znajduje i pojawia się problem – podkreśla prezes Związku Polskie Mięso.
 
Obecnie są również prowadzone rozmowy z Chinami i Stanami Zjednoczonymi dotyczące otwarcia rynku nie tylko dla wołowiny, ale również drobiu i tu także upatruje się szans na podwyżki cen…

– Myślę, że to jednak będzie długa droga, niestety w tej sytuacji w grę wchodzi polityka pomiędzy tymi krajami. Pewnie uda się eksportować tylko na jeden z rynków. Amerykanie mają bardzo wygórowane standardy, podobnie jak Izrael, ale są dobrym partnerem. Wierzą polskiemu nadzorowi weterynaryjnemu, bo jako jeden z nielicznych krajów na świecie dopuszczają import wieprzowiny z Polski, w której jednak występują ogniska ASF-u. Surowe wymagania pozwalają na to, że mogą importować mięso bez obawy, że nastąpi przewiezienie choroby – mówi Choiński. 

Prezes ZPM twierdzi, że spadek cen byków nie ma już związku z „aferą leżakową”.
– Ceny są niższe niż przed aferą. W najbliższym czasie będzie trudno do nich powrócić. To wynika z sytuacji na rynku, jest zdecydowanie więcej towaru, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Ceny spadły nie tylko u nas, ale wszędzie w UE. W między czasie były święta, pogoda nie była najlepsza np. na grilla, nie tylko w Polsce, gdzie wchodzi moda na wołowinę, ale także za granicą – podkreśla prezes. 
Przy okazji zeszłorocznych spadków cen, pojawił się temat konieczności eksportu elementów tusz, a nie półtusz, wówczas zakład otrzymałby sumarycznie wyższą kwotę za tuszę i może dałby zarobić porządnie rolnikowi… Istnieją kraje zainteresowane określonymi elementami tusz i są w stanie za nie sowicie zapłacić (np. Wietnam gdzie konsument zajada się elementami, których Polak przy niedzielnym obiedzie nie włożyłby do ust… ). 

- Jeśli chodzi o sprzedaż elementów, to jest to trudny rynek, przede wszystkim, żeby na niego wejść i się na nim utrzymać… - tłumaczy Choiński. 

Ile płacą zakłady? 

  • W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 12,20 zł/kg, za byka w klasie O 11,81 zł/kg wbc
  • Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 12,91 zł/kg, a za klasę O 12,24 zł/kg
  • Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 11,01 zł/kg, a w klasie O 10,69 zł/kg
 
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,28 zł/kg, jałówek 6,22 zł/kg, a za krowy 5,55 zł/kg

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen! 

dkol
Fot. D.KolasińskaPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)