Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium

Ceny bydła – na razie stop

Obrazek

Obniżki cen przystopowały, od ubiegłego tygodnia utrzymują się na bardzo niskim poziomie. Nadal jeden zakład nie skupuje bydła.

Dorota Kolasińska23 lipca 2019, 11:32
Zakłady na szczęście nie obniżają już cen bydła, i tak spadły do krytycznego poziomu. Utrzymują się na poziomie, który został ustalony w ubiegłym tygodniu. Nadal jeden z zakładów nie przyjmuje bydła. Za byki w klasie R otrzymamy w skupie mniej niż 11 zł/kg w wadze bitej ciepłej. Niektóre zakłady obniżyły ceny nawet do 10,2 zł/kg... Sytuacja jest dramatyczna.

Oprócz niskich cen, rolnikom doskwiera pogłębiająca się susza, brakuje paszy objętościowej. Treściwe można dokupić, ale z kiszonką z kukurydzy już jest problem. Niektórzy dokarmiają mamki na pastwisku, bo zielonki nie ma, ale jeszcze gorzej jest jeśli chodzi o kiszonkę z kukurydzy. Skończyła się u niektórych rolników miesiąc temu.. i w zamian koszą zieloną. Zeszłoroczne zbiory też nie były obfite, rolnicy zrobili niewielkie zapasy i pojawiają się problemy. W skupach pojawia się coraz więcej krów, których hodowcy mieli ostatnio w zapasie. Każdy kto może robi szybki remont stada i sprzedaje stare mlecznice, żeby paszy starczyło dla lepszych, młodszych sztuk. Standardowo latem spadają ceny mleka, co także wywołuje nagłą sprzedaż krów mlecznych. 

Ile płacą zakłady? 

  • W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 10,91 zł/kg, za byka w klasie O 10,54 zł/kg wbc
  • Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 11,94 zł/kg, a za klasę O 11,29 zł/kg
  • Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 10,21 zł/kg, a w klasie O 9,98 zł/kg
  
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 6,17 zł/kg, jałówek 5,50 zł/kg, a za krowy 5,25 zł/kg. 

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)