Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Ceny bydła: wołowina drożeje w sklepach, tanieje w skupach

Obrazek

Magazyny rzeźni stoją pełne, nie ma komu sprzedawać – mówią przedstawiciele zakładów ubojowych. Rekordowe ceny wołowiny w sklepach zniechęcają konsumentów, a koszty produkcji zwierzęcej frustrują hodowców. Eksperci są zgodni – to koniec dobrej passy cenowej.

Aneta Lewandowska22 września 2022, 14:52

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja na europejskim rynku wołowiny?
  • Rosnąca podaż przy jednoczesnym spadku popytu
  • Permanentny kryzys cenowy: rosną koszty produkcji
  • Drożyzna w sklepach
  • Ceny bydła w polskich zakładach ubojowych
  • Ile płacą za byki, krowy i jałówki?

Europejskie ceny wołowiny w dół

Według ostatniej analizy KOWR, zarówno stawki za żywiec wołowy, jak i za ćwierćtusze, obniżyły się w pierwszej połowie września. Od sierpnia spadają ceny zakupu i zbytu żywca wołowego, chociaż w porównaniu z cenami uzyskiwanymi przed rokiem ćwierćtusze i żywiec podrożały o ok. 40%.

W pierwszej połowie września, wg danych Komisji Europejskiej, cena bydła rzeźnego klasy R wyniosła średnio 491,92 EUR/100kg (spadek o 0,18% t/t), co oznacza, że średnia cena w Polsce była niewiele niższa – 485,84 EUR/100kg (spadek o 1,3% t/t). Najwyższą stawkę osiągnęli Duńczycy (524,81 EUR/100kg), natomiast najmniej płacono w Słowenii (401,52 EUR/100kg). Mimo, że polskie stawki są niższe niż te oferowane we Włoszech i Niemczech, polska wołowina zostaje w kraju.

Agromapa: Punkt zwrotny na rynku wołowiny już za nami

Jak wskazują eksperci Credit Agricole w najnowszej, jesiennej Agromapie, minęliśmy już punkt zwrotny na rynku i teraz czekają nas obniżki. Nie da się ukryć, że ceny na polskim i unijnym rynku wołowiny poszły w dół, czego powodem jest „rosnąca podaż żywca, będąca efektem jego bardzo wysokiej opłacalności produkcji obserwowanej w ostatnich kwartałach, przy jednoczesnym spadku popytu z uwagi na rekordowe ceny wołowiny”. Jednoczesne wzrosty kosztów produkcji rolniczej przy spadkach cen skupu nie wróżą dobrze polskiej wołowinie.

ceny skupu wołowiny gus eurostat credit agricole

W pierwszym półroczu 2022 r. wartość polskiego eksportu wołowiny zwiększyła się o 38,1% r/r. Średnia stawka w skupie bydła wyniosła w lipcu 10,74 zł/kg (+44,9% r/r), przy jednoczesnym wzroście cen paszy do 2,26 zł/kg (+22,8% r/r). W układzie rocznym więc opłacalność produkcji bydła poprawiła się. Ale gigantyczne wzrosty kosztów produkcji zwierzęcej mogą znacząco wpłynąć na opłacalność w nadchodzącym sezonie.

Europa w fazie permanentnego kryzysu

Unia europejska weszła w fazę „permanentnego kryzysu”, jak określił to komisarz ds. rynku wewnętrznego UE, Thierry Breton, na który składają się pandemia, przewlekłe i znaczące dowody zmian klimatycznych i wojna na Ukrainie.

Ceny gazu ziemnego wyniosły w tym tygodniu blisko 300 euro za megawatogodzinę – to nowy rekord – w zeszłym roku w tym samym okresie koszt gazu wynosił 40 euro. Ceny energii elektrycznej również biją nowe rekordy, przy stawkach powyżej 500 euro za megawatogodzinę. W zeszłym roku, w tym samym okresie, koszt energii zatrzymał się na 60 euro. 

Oczekuje się, że ceny żywności, które już teraz roku osiągnęły alarmujące poziomy z powodu, rosnących problemów z łańcuchami dostaw, wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz gwałtownie rosnących kosztów energii i logistyki, w nadchodzącym okresie będą dalej szły w górę – a konsumenci w portfelach mają coraz mniej.

Konsumenci nie zapłacą więcej, bo nie mają z czego

Roczna inflacja konsumencka w strefie euro skoczyła w sierpniu do nowego rekordu 9,1%, głównie za sprawą energii i żywności. Chociaż indeks cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wskazuje, że światowe ceny żywności spadają piąty miesiąc z rzędu, oczekuje się, że europejscy konsumenci będą musieli zmierzyć się z drożyzną w sklepach w nadchodzącym sezonie zimowym.

Wskaźnik cen towarów spożywczych dla 27 państw członkowskich pokazał, że roczny wzrost cen niektórych z podstawowych produktów spożywczych był w lipcu znacznie wyższy niż wzrost cen globalnych. W lipcu ceny wołowiny wzrosły tylko o 4,6% rocznie w skali globalnej, podczas gdy w UE wzrosły aż o 27,8%.

Ceny bydła w skupie w tym tygodniu

Za byki w klasie R zakłady płaciły średnio w tym tygodniu 21,58 zł/kg (obniżka o ponad 20 groszy od ostatniej sondy cenowej). W większości zakładów ubojowych stawki pozostały na tym samym poziomie – w innych obniżki sięgnęły nawet 50 gr za WBC. Skupujący, którzy jeszcze nie skorygowali cenników w dół oczekują, że będą musieli obniżyć stawki pod koniec miesiąca.

Za byki w wadze żywej w tym tygodniu skupy oferują średnio 12,87 zł/kg.

Jałówki w klasie R w tym tygodniu ze średnią ceną 21,68 zł/kg, a więc stawka pozostaje na podobnym poziomie. Jałówki w wadze żywej pozostają nieznacznie powyżej 10 zł za kilogram.

Ceny krów również się obniżyły, mimo braku towaru na rynku – cena wynosi średnio 19,88 zł/kg WBC w klasie R. Hodowcy trzymają krowy dłużej ze względu na atrakcyjną cenę mleka – jak prognozują analitycy, to nie koniec podwyżek na rynku mleczarskim.

Ile płacą zakłady za bydło w Twoim regionie?

Sprawdź, ile ubojnie płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. 

al
fot. KolasińskaPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)