StoryEditor

Ceny mleka: prognoza na 2018 rok

Na jakie ceny mleka będą mogli liczyć hodowcy pod koniec 2017 i w 2018 roku? – czytaj najnowszą prognozę ekonomistów.
15.12.2017., 15:12h
Według specjalistów z banku Crédit Agricole w III kw. br. światowy rynek mleka wejdzie w spadkową fazę cyklu, co potwierdzają m.in. silne obniżki ceny masła. W okresie od połowy września do końca listopada stawki za ten produkt spadły o 20,3%, co ma potwierdzać wcześniejszą hipotezę banku (pisaliśmy o niej w 12/2017 wydaniu „top bydło”), zgodnie z którą dużą rolę w kształtowaniu cen masła w ostatnim czasie odegrał czynnik spekulacyjny.

Jednocześnie obserwowany jest wzrostowy trend skupu mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych. W październiku br. zwiększył się on w relacji rocznej o 3,2% (wobec wzrostu 2,2 i 1,4% odpowiednio w III i II kwartale br.)

„Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach wzrost dynamiki skupu mleka będzie kontynuowany, wspierany przez obserwowaną w ostatnim roku odbudowę pogłowia bydła mlecznego wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych, ustąpienie niekorzystnych warunków pogodowych w Nowej Zelandii oraz efekty niskiej bazy sprzed roku” – prognozuje bank.

Analitycy wskazują również na wyraźne zwiększenie tempa wzrostu chińskiego popytu na produkty mleczne w ostatnich miesiącach (o 13,3% w stosunku do ubiegłego roku). Niestety, dynamika chińskiego importu w 2017 r. jest cały czas wyraźnie niższa niż w 2016 r. Wzrost popytu utrzymuje się również w przypadku takich krajów jak: Rosja, Meksyk, Arabia Saudyjska oraz Algieria.

Biorąc pod uwagę powyższe, ekonomiści uważają, że światowy rynek mleka pozostanie w spadkowej fazie cyklu aż do II kw. 2019 roku. O ile stawki za biały surowiec na koniec 2017 roku mogą wynieść ok. 155 zł/100 l, o tyle a na koniec 2018 roku spadną do poziomu ok. 130 zł/100 l.

Istnieje jednak szereg czynników ryzyka, które stawiają powyższa prognozę pod znakiem zapytania. Mowa m.in. o przyszłości zapasów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), które stanowią prawie 20% jego światowego rocznego eksportu, a także warunki agrometeorologiczne wśród największych eksporterów produktów mlecznych na świecie.

opr. mj/Crédit Agricole
Fot. Sierszeńska

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 11:40