Reklama zniknie za 11 sekund

Ceny przystopowały

Obrazek

Drugi tydzień grudnia zastopował ceny w skupach. Nadal jdnak w naszym zestawieniu cena byka za kilogram WBC w paru zakładach wynosi ponad 14 zł, a żywca  8zł/kg.

dr Mirosława Wieczorek8 grudnia 2017, 12:25

W skupach widać już lekko zwiększony ruch przedświąteczny – na razie bije się o około 20% więcej niż poza sezonem. Apogeum przypadnie najprawdopodobniej na przyszły tydzień, choć niektóre zakłady będą pracować aż do przedświątecznej soboty, by zagwarantować towar na pierwsze poświąteczne dni. 

Nie sprawdziły się prognozy skupujących o dalszym wzroście cen – w skupach pojawiło się więcej towaru i nie było podstaw do podwyżek. Jeśli ta tendencja się utrzyma – w przyszłym tygodniu cena może nawet lekko spaść. 

Najbardziej w cenie są zwierzęta czystorasowe – zapotrzebowanie eksportowe utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie.  Naszego byka kupuje zarówno Europa zachodnia, jak i państwa, gdzie obowiązuje ubój rytualny. Z uboju rytualnego Polska eksportuje ponad 200 tysięcy ton mięsa rocznie, głównie do krajów Arabskich, Islamskich, poza nimi coraz częściej też do Arabii Saudyjskiej oraz Turcji.

Dziś pod Sejmem protest m. in przeciwko ustawie z 6 listopada zakazującej hodowli zwierząt futerkowych. Projekt zakłada ponadto zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami oraz zakaz uboju rytualnego za wyjątkiem uboju na potrzeby członków związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej, funkcjonujących w Polsce. Producenci wołowiny zwarli szyki – przedstawiciele organizacji pojawią się dziś w Warszawie.

Byki nadal ponad 14 zł/kg


Z przeprowadzonej przez „top agrar Polska” sondy cenowej wynika, że aktualnie najwyższa cena za byki w wadze poubojowej to 14,60 zł netto/kg, a najniższa to 12,45 zł netto/kg. W wadze żywej za byki ubojnie płacą maksymalnie 8 zł netto/kg, a minimalnie 7 zł netto/kg.

Krowy wciąż wysoko

Cena krów w ostatnim czasie wprawdzie nie rośnie, ale też gwałtownie nie spada. Najwyższa cena za krowę w wadze poubojowej to już 12,30 zł netto/kg, a najniższa 10,80 zł netto/kg. W wadze żywej za krowę producent otrzyma maksymalnie 6,50 zł netto/kg, a minimalnie 5,20 zł netto/kg.    mwie

Zobacz wszystkie ceny skupu bydła w Twojej okolicy - sonda cenowa!Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)