Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Choroba guzowata bydła po raz pierwszy w UE

Obrazek

Po raz pierwszy w Unii Europejskiej mamy do czynienia z chorobą guzowatą u bydła. Takie zgłoszenie zostało wysłane ze strony greckich władz weterynaryjnych. Chorobą zostało dotkniętych około 200 sztuk bydła.

Aleksandra Galus21 września 2015, 13:50

Pod koniec sierpnia Grecja powiadomiła Komisję Europejską o wykryciu dwóch ognisk choroby guzowatej skóry bydła w stadach obejmujących łącznie ok. 200 sztuk bydła w miejscowości Feres, w jednostce regionalnej Ewros w Grecji.

Choroba ta należy do schorzeń wirusowych bydła. Do tej pory występowała głównie w Afryce, przy czym w Afryce występuje miejscowo i z ograniczonym zasięgiem. Charakteryzuje się specyficznymi zmianami w skórze. Obecnie choroba ta silnie rozprzestrzenia się na Bliskim Wschodzie i w Turcji, gdzie wywołuje olbrzymie straty.
Z uwagi na zaraźliwość choroby, władze greckie przyjęły decyzje, dotyczące zastosowania tymczasowych środków ochronnych przeciwko chorobie guzowatej skóry u bydła. Tym samym, został wprowadzony zakaz eksportu żywca wołowego i dzikich przeżuwaczy oraz nasienia bydła z Ewros do innych części Grecji, a także do pozostałych krajów. Ponadto nie wolno wprowadzać do handlu mięsa wołowego, mleka i produktów mlecznych, a także komórek jajowych i zarodków bydła, pochodzących z obszaru objętego restrykcjami przynajmniej do końca września br.  ag, na podst. FAMMU/FAPA

Fot. M. WieczorekPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)