Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Choroba niebieskiego języka pierwszy raz w Finlandii

Obrazek

Ku zaskoczeniu fińskich pracowników urzędu ds. bezpieczeństwa żywności (Evira) w czasie badań mięsa pochodzącego od krowy z gospodarstwa w południowo-zachodniej części kraju, okazało się, że mają do czynienia z chorobą niebieskiego języka. Zwierzę, od którego pochodziło mięso posiadało bowiem przeciwciała tej choroby.

30 stycznia 2014, 16:54

Do tej pory Finlandia była krajem wolnym od tej choroby. Krowa ta zapewne zaraziła się na którymś etapie swojego życia. Fińscy eksperci podkreślają jednak, że do zarażenia nie doszło poprzez szczepionkę. Tamtejsze zwierzęta nie są w ogóle poddawane szczepieniu przeciwko chorobie niebieskiego języka. Stosowanie „żywych” szczepionek przeciw tej chorobie nie jest dozwolone także w krajach Unii Europejskiej (za wyjątkiem Włoch).

Jeśli zatem wziąć pod uwagę zarażenie się bezpośrednie, to mogło ono nastąpić poprzez rozprzestrzenienie się choroby z terenu Rosji, krajów Bałtyckich lub Polski. e-abiWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)