Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Choroby zakażne - groźne bo przebiegłe!

Obrazek

Podczas targów Agro-Park w Lublinie odbyło się nasze seminarium, poświęcone chorobom bydła.

 

27 października 2014, 19:19

– Siła chorób zakaźnych polega na umiejętności pozostania w środowisku – mówił dr Krzysztof Janeczko z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podczas seminarium „top agrar Polska” w Lublinie.

– Znakomitym przykładem jest paratuberkuloza. Bakteria, która wywołuje tę chorobę potrafi przetrwać w kale przez rok, a w glebie nawet przez 4 lata! – podkreślał ekspert z UP we Wrocławiu. Skoro to bakteria, to jej zwalczanie nie powinno nastręczać zbyt wielu kłopotów ze względu na możliwość zastosowania antybiotyków... Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że są mało skuteczne i wielomiesięczna terapia przewyższałaby wartość pozyskanego od krowy mleka i mięsa. Jest to więc jedna z najbardziej kosztownych i trudnych do zwalczania chorób bydła. Ale nie jedyna. Jeszcze większe spustoszenie w stadach bydła wywołują zakaźne zapalenie nosa i tchawicy (IBR-IPV) oraz wirusowa biegunka bydła i choroba błon śluzowych (BVD-MD).

– Kontakt wirusem BVD-MD miało na całym świecie od 55 do nawet 85% zwierząt. To zadziwiające, tym bardziej że wirus ten nie bardzo radzi sobie poza zwierzęciem. Łatwo poddaje się dezynfekcji. Co jest więc przyczyną? Zwierzęta trwale zakażone. Wirusa trudno się z nich pozbyć, a co gorsza nie tak łatwo go rozpoznać – zaznaczał specjalista z UP we Wrocławiu.

Więcej o specyficznych cechach chorób zakażnych oraz postępowaniu, dzięki któremu można ograniczyć straty z ich tytułu napiszemy w grudniowym wydaniu „top bydło”.

mj


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)