StoryEditor

Copa Cogeca - nie ustępować w negocjacjach z Mercosur

Joachim Rukwied, przewodniczący Copa wyraził obawy względem zbyt hojnej oferty dostępu do rynku europejskiego bloku handlowego Mercosur, który i tak jest silnie nasycony produktami rolno-spożywczymi. Co będzie dalej?


Joachim Rukwied z Copa podczas konferencji prasowej 1 grudnia br. ostrzegał UE przed kolejnymi ustępstwami w negocjacjach względem etanolu, cukru i wołowiny pochodzących z bloku handlowego Mercosur (Urugwaj, Paragwaj, Argentyna, Wenezuela).  

- Unia Europejska nie powinna iść na ustępstwa, ponieważ na rynku europejskim nie brakuje towarów. Wyniki negocjacji dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie są znane. UE już przedstawiła Mercosurowi zbyt hojną ofertę dotyczącą dostępu do rynku wołowiny, wynoszącą 70 tys ton – mówił Joachim Rukwied

Ustępstwa handlowe wpłyną negatywnie na klimat

Copa Cogeca ma również zastrzeżenia dotyczące zachowania równowagi konkurencyjności produktów, a także wpływu rozwoju importu na dalsze wylesianie i negatywne zmiany klimatu. 

- Jest to nie do przyjęcia. W sektorze cukru i etanolu brakuje równowagi konkurencyjnej, gdyż kraje Mercosur stworzyły wyrafinowany system wsparcia krajowego. Już jesteśmy ważnym importerem netto produktów rolnych z tych państw. Zwiększając ich dostęp do naszego rynku napędzamy ryzyko dalszego wylesiania, co nie jest obojętne dla klimatu. Podniesiemy presję podczas kolejnej tury negocjacji w Buenos Aires - powiedział Pekka Pesonen sekretarz generalny Copa i Cogeca.  

Brazylia ostro odpowiada


Brazylijska Konfederacja Rolnictwa i Zwierząt Gospodarskich CNA ostro reaguje na komentarze europejskich organizacji. Jednym z zarzutów wobec mięsa wołowego sprowadzanego z krajów Ameryki Południowej jest fakt, że tamtejsza produkcja różni się pod względem przepisów sanitarnych od europejskiej.

Według działaczy z CNA, europejskie władze nie mają się czym chwalić, bo nie są bez winy…
– Europa właśnie przeszła kilka skandali, czy to ze skażonymi jajkami, kiełbasą czy mięsem końskim – mówią przedstawiciele CNA – To absurdalne, że nasze produkty są w takiej sytuacji uznawane za mało bezpieczne. Od kiedy w Brazylii stwierdzono skażenie zepsutym mięsem, każdy kontener jest dokładnie kontrolowany.

CNA, reprezentująca ponad dwa miliony brazylijskich hodowców, także bierze udział w debacie razem z przedstawicielami UE i WTO.

dkol, al

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 09:05