Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Tani import serów zepsuje nam rynek?

Obrazek

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich alarmuje o wzmożonym imporcie serów dojrzewających po dumpingowych cenach. Waldemar Broś prosi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o interwencję i przewiduje możliwe gwałtowne spadki cen skupu mleka. 

wk2 stycznia 2018, 13:03
W liście do Marka Niechciała, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Waldemar Broś pisze, że do Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich docierają liczne sygnały dotyczące wzmożonego importu serów. 

Zastanawiająco niska cena...

I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie cena importowanych towarów, która waha się w granicach 2,30-2,50 euro/kg. Potwierdzają to ostatnie notowania  „Sparks Polska” z 1 grudnia 2017 r., według których ceny serów importowanych wynoszą między 9,5-10 zł/kg. 
 – Naszym zdaniem cena ta nie jest adekwatna do średniej ceny płaconej rolnikom w Unii Europejskiej. W związku z tym należy sprawdzić, czy sery sprowadzane do Polski nie są w cenach dumpingowych, tj. poniżej kosztów ich wytworzenia – napisał prezes Waldemar Broś. 


Zdaniem Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, przy takich cenach serów sprowadzanych do kraju spółdzielnie zostaną zmuszone do znacznego obniżenia cen serów, a co za tym idzie, do obniżenia cen skupu mleka do poziomu 1 zł za litr, co zdaniem prezesa Brosia może doprowadzić do upadku wielu gospodarstw i zakładów przetwórczych.    


W związku z zaistniałą sytuacją, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podjęcia stosowanych działań oraz zorganizowanie spotkania w celu omówienia problemu. 

Wysokie ceny skupu

Interwencja UOKiK może być bardzo pomocna dla hodowców bydła mlecznego, którzy w ostatnim czasie mogą cieszyć się z relatywnie wysokich cen skupu surowca. Z ostatnich listopadowych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnio za litr mleka zakłady płacą ponad 1,5 zł/l. Jest to o ponad 16% więcej niż rok wcześniej i o 1,9% więcej od ceny wypłaconej w październiku 2017 r.


Ale jednocześnie sygnały z giełd światowych wskazują, że w 2018 r. możemy się spodziewać spadków cen za artykuły mleczarskie. Zdaniem ekonomistów z Credit Agricole, w najbliższych miesiącach możemy bowiem spodziewać się wzrostu dynamiki skupu mleka. Będzie on wspierany przez obserwowaną w ostatnim roku odbudowę pogłowia bydła mlecznego wśród największych światowych eksporterów produktów mleczarskich. 
wk

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy