Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Dobrostan i żywienie to podstawa

Obrazek

– Największym wyzwaniem dla hodowców i lekarzy weterynarii są aktualnie wysokie potrzeby pokarmowe krów – mówił prof. Jan Twardoń z UP we Wrocławiu w rozmowie z „top bydło”, przy okazji konferencji w Polanicy Zdroju.


Marcin Jajor5 lipca 2016, 08:00

Według eksperta z Katedry Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pomimo dość wysokich temperatur powietrza w Polsce, hodowcy bydła póki co nie powinni się obawiać zagrożenia ze strony egzotycznych jednostek chorobowych – rodem z tropikalnych regionów świata.

– Cały czas jest za to jeszcze wiele do zrobienia w zakresie metabolizmu krów, tak by sprostać ich wysokiemu zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe. To największe wyzwanie nie tylko dla hodowców, ale również lekarzy weterynarii – podkreślał Prof. Twardoń.

Według niego, przy niedoborach żywieniowych – oprócz wspomnianych problemów metabolicznych – obserwujemy bowiem także poważne komplikacje z rozrodem i chorobami gruczołu mlekowego. Ogromne znaczenie ma również dobrostan zwierząt, który nadal w wielu oborach pozostawia wiele do życzenia. – Niestety, poza chorobami zakaźnymi, póki co nie dysponujemy kompleksowymi danymi o skali problemów zdrowotnych bydła w kraju – zaznaczył prof. Twardoń.

Czy to zmieni się w przyszłości? Dokąd zmierzają badania w zakresie profilaktyki chorób, w tym metabolicznych? Czy już niedługo wysokowydajna krowa będzie „naszpikowana” czujnikami? – na te i wiele innych pytań zapewne poznamy odpowiedź podczas kolejnego spotkania w Polanicy Zdroju, które odbędzie się za niespełna rok. Tym razem pod hasłem: „Bujatryka XXI wieku”.

mj
Fot. JajorPicture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)