Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Dodatek progesteronu poprawia rozród krów

Obrazek

Naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie odkryli, że progesteron, hormon odpowiedzialnym za utrzymanie ciąży w jej początkowej fazie, dodawany jako suplement u krów mlecznych, może zwiększyć ich zdolność rozrodczą.

Aleksandra Galus9 czerwca 2015, 07:00

W kwietniu 2015, w miesięczniku „Journal of Dairy Science” opublikowano raport, dotyczący wpływu dodatku progesteronu na wyniki rozrodu u krów inseminowanych po synchronizacji owulacji.

W 21 doświadczeniach przeprowadzonych na 6883 krowach potwierdzono, że wpływ dodatkowego progesteronu jest korzystny, szczególnie zaś dobrze działa w przypadku krów, które w momencie rozpoczęcia protokołu synchronizacji nie miały ciałka żółtego na jajniku.
Doświadczenie pokazało, że suplementacja progesteronem zwiększa u nich prawdopodobieństwo zajścia w ciążę o 10%, jednocześnie redukując tendencję utraty ciąży w pierwszych 60 dniach jej trwania.Podsumowując – dodatek progesteronu w postaci wkładki dopochwowej jest szczególnie wskazany u krów bez ciałka żółtego w momencie rozpoczynania protokołu stymulacji. U wszystkich zwierząt zaś zmniejsza ryzyko utraty wczesnej ciąży.  ag, mw

Fot. K. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)