Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Fonterra notuje po raz kolejny wzrost cen

20.04.2017

Drukuj

Fonterra notuje po raz kolejny wzrost cen

Artykuł dostępny

Na ostatniej internetowej platformie handlowej koncernu mleczarskiego Fonterra (Global Dairy Trade) po ostatnim wzroście (4 kwietnia br. o 1,6%) zanotowano kolejną podwyżkę średniego indeksu cen kontraktów terminowych na produkty mleczarskie. Notowanie z 18 kwietnia br. przyniosło wzrost stawki na poziomie 3,1%.

r e k l a m aCo podrożało?

Największa podwyżka dotyczyła najważniejszych produktów mleczarskich tj. odtłuszczonego mleka w proszku (o 7,1% do 2044 USD/t), pełnego mleka w proszku (o 3,5% do 2998 USD/t), masła (o 2,9% do 4892 USD/t) oraz sera cheddar (o 6% do 3462 USD/t). Niewielki spadek cen dotyczył z kolei kazeiny podpuszczkowej (o 3,8% do 6020 USD/t) oraz bezwodnego tłuszczu mlecznego (0,5% do 5930 USD/t).Za masło o 5% więcej

W Polsce na początku kwietnia br. za masło w blokach płacono przeciętnie 17,04 zł/kg, a za masło konfekcjonowane – 18,53 zł/kg, tj. odpowiednio o 5% i 3% więcej niż przed miesiącem. Z kolei za odtłuszczone mleko w proszku (OMP) polskie zakłady mleczarskie uzyskiwały średnio 7,73 zł/kg (o 5% mniej niż przed miesiącem), zaś ceny pełnego mleka w proszku (PMP; 11,75 zł/kg), zwiększyły się w ciągu miesiąca o 4%.

Nadal na dużo wyższym poziomie

Niezależnie od niewielkich wahań, ceny powyższych produktów na rynku krajowym nadal pozostają na dużo wyższym poziomie niż rok temu. W porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. za masło konfekcjonowane płacono o 52% więcej, a za mało w blokach aż 69% więcej. Z kolei OMP i PMP były drożne o odpowiednio 11 i 35%.

mj/GDT/ARR
Fot. Sierszeńska, rys. Jajor

Read more in the premium version

article icon

Rynek zbóż: raczej bez dobrych wiadomości

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii