Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

#ForumTopAgrar: Jak minimalizować skutki suszy w hodowli bydła?

Ostatnie dwa lata upłynęły nam pod znakiem suszy. Na pogodę wpływu nie mamy, ale  wybierając odmianę kukurydzy powinniśmy zwrócić uwagę na jej wskaźnik tolerancji na suszę.

dr Mirosława Wieczorek3 grudnia 2019, 17:21

– Warto postawić na odpowiednią odmianę – przekonywał Marek Skwira z firmy Limagrain. Jak wynika z doświadczenia wykonanego przez firmę w OHZ Osięciny, wykorzystanie tej o lepszej strawności włókna w (porównaniu ze standardową odmianą) pozwoliło uzyskać o 2,6 l mleka więcej w ciągu dnia bez dodatkowych kosztów.

Niezwykle ważne jest minimalizowanie skutków suszy przy wykorzystaniu odpowiednich zabiegów agrotechnicznych, począwszy od przygotowania stanowiska i zbilansowanego nawożenia przedsiewnego. Obsada roślin musi być dopasowana do stanowiska, a termin siewu do wczesności odmiany. Konieczna jest właściwa ochrona przed chwastami, stanowiącymi dla roślin uprawnych konkurencję o pokarm i wodę oraz agrofagami – zdrowe rośliny łatwiej znoszą suszę.

Przysłowiową „kropką nad i” będzie przygotowanie kiszonki. Czy robisz to dobrze? Na to pytanie pomoże odpowiedzieć „Ekspert Kiszonkowy”. Projekt firmy Limagrain realizowany od kilku lat obejmuje profesjonalne doradztwo i analizę parametrów fizycznych zakiszonej kukurydzy (m.in. zawartość suchej masy, długość cięcia roślin, gęstość ubicia, stopień rozdrobnienia ziarniaków, temperaturę czoła silosu, pH substratu).


ZOBACZ WYWIAD!Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)