Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Gruźlica bydła pod Kaliszem

11.07.2018

Drukuj

Gruźlica bydła pod Kaliszem

Artykuł dostępny

W gospodarstwie w gminie Lisków podczas rutynowych badań krwi stwierdzono obecność prątków gruźlicy typu bydlęcego (Mycobacterium bovis). W powiecie kaliskim ostatni przypadek odnotowano ponad 30 lat temu. Powiatowy Lekarz Weterynarii Joanna Kokot-Ciszewska podjęła decyzję o likwidacji całego stada, uśpiono 160 sztuk bydła - ryzyko rozprzestrzeniania było zbyt wysokie. 

r e k l a m aChoroba jest niebezpieczna również dla ludzi, prątki gruźlicy przenoszone są drogą kropelkową. Metodą zabezpieczenia zwierząt przed wniknięciem patogenu do gospodarstwa jest stosowanie się do podstawowych zasad bioasekuracji. Gruźlica wywołuje podobne objawy u zwierząt, jak i u ludzi - duszność, kaszel, rzężenie. Jednak w tym stadzie choroba nie została wykryta na podstawie objawów lecz rutynowej kontroli. Próbki przekazano do IZ w Puławach - analiza potrwa 6 tygodni. W powiecie kaliskim podejrzane o gruźlicę jest jeszcze jedno stado bydła, w którym utrzymywane jest obecnie 100 sztuk bydła. 
Przypomnijmy, że gruźlica bydła jest chorobą niepodlegającą leczeniu, ani profilaktycznym szczepieniom, natomiast podlega obowiązkowi zwalczania i jest wymieniona w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

W Polsce jest prowadzony program kontroli tej choroby. 
Polska do 1973 roku była krajem uznanym za wolny od gruźlicy. W 1975 roku rozpoczęto systematyczne badania bydła testem tuberkulinowym pod kątem występowania tej choroby w cyklu 1/3 bydła z danego powiatu w ciągu roku - po 3 latach jest dopiero pełny obraz choroby w powiecie. 
Ognisko choroby uznaje się za wygasłe, jeżeli wszystkie sztuki chore zostały zabite lub padły, przeprowadzone zostało oczyszczanie i odkażanie, a wyniki dwóch kolejnych testów tuberkulinizacji porównawczej, przeprowadzonych w określonym czasie u pozostałych sztuk w stadzie są ujemne. Pierwszy test przeprowadza się nie wcześniej niż po upływie 60 dni, drugi w czwartym i nie później niż w dwunastym miesiącu od dnia usunięcia ostatniego chorego zwierzęcia z ogniska.

Polecany artykuł

Zdążyć przed ASFWarunki konieczne do uznania stada lub gospodarstwa za urzędowo wolne od gruźlicy bydła uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 czerwca 2005 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych niezbędnych do uznania stada lub gospodarstwa za urzędowo wolne  od chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U.Nr 126, poz. 1058).dkol/ radiopoznan.pl/vetpol.org.pl

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii