Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Hodowcy z Przasnysza z wizytą w Sano Agrar Institut

Obrazek

Czystość krów, termin pierwszej inseminacji i żywienie – to najważniejsze tematy jakie przewijały się podczas pytań hodowców z Przasnysza, którzy odwiedzili gospodarstwo Sano Agrar Institut.

Marcin Jajor4 lipca 2019, 06:00
Grupa 38 producentów mleka z okolic Przasnysza (woj. mazowieckie) odwiedziła gospodarstwo Sano Agrar Institut. Hodowcy należą do Powiatowego Koła Hodowców Bydła, działającego przy Mazowieckim Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Jak podkreśla jego prezes, Ireneusz Goździewski to jedno z kilku organizowanych przez Koło spotkań w roku (ostatnie odbyło się w Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu), których celem jest poszerzenie swojej wiedzy i wymiana doświadczeń. Organizacja liczy łącznie ok. 100 członków.

Tym razem hodowcy postanowili zobaczyć jedno z największych gospodarstw mlecznych w Polsce. W Sano Agrar Institut utrzymywanych jest obecnie ok. 1550 krów mlecznych i podobna ilość młodzieży hodowlanej (łącznie ok. 3 tys. szt. bydła). Zwierzęta o przeciętnej wydajności ok. 13 tys. kg mleka/rok utrzymywane są tu w wolnostanowiskowych oborach na legowiskach z separatem o zawartości ok. 40% s.m. Materiał ma być nie tylko bardzo wygodny dla zwierząt, ale w dużej mierze decyduje o ich czystości. Zwierzęta chętnie korzystają z legowisk, przez co są wyjątkowo czyste.

W gospodarstwie krowy dojone są 3 razy dziennie na karuzelowej hali udojowej z 60 stanowiskami, która może wydoić do 360 krów/godz. W praktyce przeciętnie 3 dojarzy obsługuje w ciągu godziny ok. 300 krów. Ciekawostkę może stanowi też nietypowe zasuszenie krów. W Lubiniu praktykowany jest ok. 6-tygodniowy okres zasuszenia. W tym czasie zwierzęta żywione są tylko jedną dawką od początku do końca – od pierwszego do ostatniego dnia zasuszenia. W dodatku otrzymują te same pasze co w laktacji, tylko w innych proporcjach.

Warto również wspomnieć o odchowie cieląt, którego celem jest uzyskanie zdrowej i wysoko wydajnej krowy mlecznej. Przychówek otrzymuje 4 l siary sondą i trafia na inną fermę (Calves Farm), gdzie przebywa najpierw w indywidualnych, a potem grupowych kojcach do 11. miesiąca życia. Cielaki, pijąc dwa razy dziennie po ok. 5–6 l preparatu mlekozastępczego osiągają w 1. miesiącu życia ok. 900 g przyrostów/dobę. Wyznacznikiem inseminacji przyszłych mlecznic jest przede wszystkim masa ciała jałówek (380 kg), którą udaje się uzyskać nawet poniżej 12. miesiąca życia.

mj
Fot. Jajor


1 z 2
Dr Ryszard Kujawiak z Sano Agrar Institut podczas prezentacji separatu wykorzystywanego na legowiskach

Dr Ryszard Kujawiak z Sano Agrar Institut podczas prezentacji separatu wykorzystywanego na legowiskach

2 z 2
Samojezdny wóz paszowy, który pracuje na fermie w Lubiniu.

Samojezdny wóz paszowy, który pracuje na fermie w Lubiniu.

Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)