Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Ceny mleka: Hossa już za nami

Obrazek

Jak obronić się przed potencjalnymi spadkami cen mleka w przyszłości? – zastanawiali się eksperci podczas Forum Serocku (woj. mazowieckie).

Marcin Jajor29 listopada 2017, 06:00
W ostatnim czasie sektor mleczarski żył cenami masła, które wzrastały od czerwca 2016 r. Co prawda pod koniec października zanotowano jego obniżki o ok. 10% w relacji miesięcznej, ale i tak stawki są o ok. 30% wyższe niż rok temu, a jeszcze nie tak dawno były większe aż o bagatela ok. 70% (wg MRiRW). – To wynik będącego pokłosiem kryzysu spadku dynamiki wzrostu dostaw mleka przy jednoczesnym większym zapotrzebowaniu na nie m.in. w Chinach – zaznaczali eksperci podczas FSM.

Jednocześnie istotnie spadły ceny odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), które jest wytwarzane przy okazji produkcji tłuszczu mlecznego, do czego przyczyniło się  w znacznym stopniu ok. 375 tys. ton jego zapasów. Komisja Europejska zgromadziła je w odpowiedzi na kryzys w ramach skupu interwencyjnego.  Paradoksalnie więc, choć pomoc ze strony KE wydawała się konieczna, jej skutki teraz nikomu nie są na rękę.

Co zrobić z zapasami mleka w proszku, jak powinna wyglądać przyszła WPR, by uchronić sektor przez podobnym dylematem oraz na jakie ceny skupu białego surowca będą mogli liczyć rolnicy w najbliższych miesiącach? – na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w artykule: „Hossa już za nami” w grudniowym wydaniu „top bydło”.

mj
Fot. Jajor
Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)