Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Iwermektyna skuteczna w walce z koronawirusem?

Obrazek
Raczej nie będziemy polewać sobie grzbietu iwermektyną przeciwko koronawirusowi… Mimo to, wyniki australijskich badań są bardzo ciekawe i napawają optymizmem, a próby będą prowadzone też na ludziach!
Dorota Kolasińska6 kwietnia 2020, 10:41
Australijscy naukowcy z University of Monash wykazali w badaniach w środowisku laboratoryjnym skuteczność iwermektyny – przeciwpasożytniczego leku stosowanego u zwierząt w iniekcji i w postaci spot-on (polanie po grzebiecie), w walce z koronawirusem. Lek zatrzymuje jego rozwój w ciągu 48 h!

– Odkryliśmy, że nawet pojedyncza dawka może zasadniczo usunąć cały wirusowy RNA w ciągu 48 godzin i że nawet w ciągu 24 godzin nastąpił naprawdę znaczny spadek –powiedziała dr Kylie Wagstaff z Monash Biomedicine Discovery Institute. Jednak dr Wagstaff ostrzegł, że testy przeprowadzone w badaniu były prowadzone w warunkach in vitro (poza żywym organizmem) i że należy przeprowadzić próby na ludziach.

– Iwermektyna jest bardzo szeroko stosowana i postrzegana jako bezpieczny lek. Musimy teraz dowiedzieć się, czy dawka, w jakiej można ją stosować u ludzi, będzie skuteczna – to kolejny krok - powiedział dr Wagstaff.

Gdyby okazało się, że udało się odnaleźć skuteczny lek, szeroko dostępny na całym świecie, udałoby się uratować tysiące osób.
Iwermektyna ma szerokie spektrum działania, oprócz pasożytów zwalcza także wirusy; w tym HIV, wirus dengi, grypy i Zika.

oprac. dkol na podst. farmersjournal.ie
Fot. Kolasińska


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)