Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Jakie będą ceny mleka w ostatnim kwartale 2021 r.?

Obrazek

– Pandemia nie zatrzymała rozwoju polskiego mleczarstwa, bo nie doprowadziła do spadku skupu, jak to miało miejsce w niektórych krajach. Nie doszło również do załamania eksportu – mówił Jakub Olipra z banku Crédit Agricole podczas zebrania przedstawicieli Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka w Strzelcach Krajeńskich.

Marcin Jajor22 lipca 2021, 15:30

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są prognozy na ceny skupu mleka do końca roku i na koniec 2022 roku.

Według ekonomisty, światowy rynek mleka uratował silny popyt ze strony Chin. Mimo tego, że kraj ten borykał się z pandemia COVID-19, to bardzo szybko sobie z nią poradził. Dodatkowo w 2019 roku w Chinach pojawiła się epidemia ASF, co doprowadziło do bardzo silnego spadku pogłowia trzody chlewnej.

– W 2020 r. Chiny dokonały jednak rzeczy spektakularnej. Zwiększyły pogłowie tych zwierząt o prawie 100 mln sztuk, a to doprowadziło do znacznego wzrostu popytu na serwatkę, wykorzystywaną w paszach – mówił Olipra.

 Co dalej ze światowym popytem na mleko i jaki może mieć na niego wpływ pandemia? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, ekspert przytaczał wyniki sprzedaży żywności w USA, gdzie porównywał relację konsumpcji w sektorze gastronomicznym do skali popytu na produkty spożywcze w sklepach.

O ile na początku pandemii znacznie spadła sprzedaż w gastronomi na rzecz wzrostowej konsumpcji w domach, o tyle po otwarciu restauracji wydatki na żywność przygotowywaną w domach są cały czas na podwyższonym poziomie. – Ciężko oczekiwać, żeby nagle konsumenci powrócili hurtowo do restauracji i wiele wskazuje na to, że docenili oni walory przygotowywania posiłków w domu. Dlatego część produktów, które traciły udział w rynku, przykładowo mleko, notuje dobre wyniki – mówił Olipra.

Według specjalisty, światowy rynek mleka wszedł we wzrostową fazę cyklu. W drugiej połowie br. dojdzie najprawdopodobniej do dalszego zwiększenia popytu na produkty mleczne, czemu sprzyjać będzie poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz stopniowe ożywienie aktywności w kanale HORECA wraz z wygasaniem pandemii. Jednocześnie będziemy mieli do czynienia z ograniczona podażą, która będzie oddziaływała w kierunku wzrostu cen produktów mlecznych oraz cen skupu mleka. Lokalnym czynnikiem sprzyjającym wzrostowi cen skupu ma być również zaostrzająca się rywalizacja o surowiec między mleczarniami.

– Uwzględniając wspomnianą sytuację podażowo-popytową na światowym rynku mleka, można oczekiwać, że na koniec 2021 roku cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 160 zł/100 l, a na koniec 2022 roku ok. 145 zł/100 l – prognozował Olipra.

 Niestety, jak dodawał ekonomista, każda prognoza ma określone czynniki ryzyka. W przypadku mleka są nimi tempo wygasania pandemii oraz warunki agrometeorologiczne wśród kluczowych eksporterów produktów mlecznych.

mj/fot. JajorPicture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)