Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Jeszcze więcej wołowiny Mercosur

Obrazek

Komisja Europejska w negocjacjach z krajami Mercosur ulega, mimo, że kraje członkowskie apelowały o ograniczenie dostępu tańszej wołowiny do rynku europejskiego. 

Dorota Kolasińska1 lutego 2018, 16:00
Jeszcze kilka tygodni temu na rynku europejskim miało pojawić się 70 tys. ton wołowiny z krajów Mercosur (Urugwaj, Paragwaj, Argentyna, Brazylia i Wenezuela). 


Trwają negocjacje, a do Brukseli napływają liczne postulaty o ograniczeniu dostępu do 
europejskiego rynku wołowiny o wiele tańszej, niespełniającej standardów unijnych i stanowiącej niejako zagrożenie dla konsumenta. 

Niestety Komisja Europejska uległa w negocjacjach z blokiem handlowym Ameryki Łacińskiej Mercosur i zgodziła się na 99 tys. ton rocznie napływającej do UE wołowiny. 
Copa i Cogeca potępiają decyzję UE o podwyższeniu oferty.

- Ponad 75% naszego importu wołowiny - 246 000 ton - już teraz pochodzi z tych krajów. Fakt, iż UE podwyższyła ofertę na wołowinę w zamian za ustępstwa w innych  sektorach jest nie do zaakceptowania. Potrzebujemy sprawiedliwych i zrównoważonych umów handlowych, dzięki którym na naszym rynku nie będzie dochodzić do nadpodaży. W przeciwnym wypadku powstanie poważne ryzyko dla wzrostu i miejsc pracy na naszych obszarach wiejskich. To nie najlepszy czas na tego rodzaju propozycje, wciąż nie wiemy bowiem jakie konsekwencje pociągnie za sobą wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE. Biorąc pod uwagę, że 52% irlandzkiej wołowiny trafia na rynek brytyjski, powinniśmy uniknąć wywierania dodatkowej presji na europejski rynek wołowiny w związku z umową handlową zawartą z krajami Ameryki Południowej - mówi Jean-Pierre Fleury, przewodniczący grupy roboczej Copa-Cogeca „Wołowina”. 
Fleury podkreśla fakt, iż sprawozdania Komisji wykazują, że kraje te nie są w stanie sprostać zasadom fitosanitarnym obowiązującym w UE. 


Sekretarz generalny Copa i Cogeca Pekka Pesonen w swoim postulacie prosi o podjęcie jak najszybszych działań w krajach członkowskich zanim proces negocjacji zostanie zakończony, a Europa zostanie zalana wołowiną Mercosur. 
dkol
na podst. copa-cogeca.be


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)