Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

KE : Walka z guzowatą chorobą skóry (LSD), wścieklizną i ptasią grypą

08.09.2018

Drukuj

KE : Walka z guzowatą chorobą skóry (LSD), wścieklizną i ptasią grypą

Artykuł dostępny

Guzowata choroba skóry po raz pierwszy dotarła do Europy kontynentalnej w 2015 r. i szybko rozprzestrzeniła się w siedmiu krajach Europy Południowo-Wschodniej.

r e k l a m a

– Na szczęście dostrzegliśmy ogromny postęp w naszej reakcji. Połączone kampanie szczepień w Europie Południowo-Wschodniej, wspierane przez UE, nie doprowadziły do ​​nowych epidemii (jak dotąd) w 2018 r. - w porównaniu z tysiącami w 2016 r. – mówił Vytenis Andriukaitis. 

Wspólne strategie dotyczące LSD, które przygotowano dwa lata temu podczas konferencji ministerialnej w Sofii, przyniosły, według KE bardzo pozytywne rezultaty.

– Jest to historia sukcesu, która jest wspólna dla wszystkich krajów w UE i jest doskonałym przykładem tego, jak współpraca w obliczu tych chorób może je zahamować – mówił Andriukaitis, Komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności podczas konferencji wysokiego szczebla. 

Polecany artykuł

Gruzja – olbrzymie ognisko guzowatej choroby skóry

Wścieklizna 

Podobnie jak w przypadku guzowatej choroby skóry było z wścieklizną. Walka z tą chorobą trwa od dziesięcioleci w populacji dzikich zwierząt i dąży do całkowitego wyeliminowania jej w 2020 r. Prace te prowadzone są nieprzerwanie od co najmniej 80 lat i przynoszą widoczne korzyści. Przyczyniły się do tego doustne szczepienia zwierząt dzikich i szczepień zwierząt domowych. 

Ptasia grypa


Bardziej niepokojąca w obecnym kontekście epidemiologicznym jest wysoce chorobotwórcza ptasia grypa. Pozostaje to ciągłym zagrożeniem. Pojawiają się nowe ogniska wśród drobiu. 

W 2016 i 2017 r. UE stanęła w obliczu największej w historii epidemii wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ponad 1200 ferm drobiu zostało zainfekowanych, a wirus zidentyfikowano w ponad 3000 dzikich ptaków w 25 państwach członkowskich UE.

Niestety, w 2018 r. zaobserwowaliśmy dalsze wybuchy epidemii. Na początku lipca stwierdzono chorobę u bułgarskiego drobiu; kilka dni temu w hodowli w Niemczech i martwej dzikiej kaczki znalezionej w Holandii.

Podobnie jak wszystkie choroby zakaźne, zagrożenie to nie ogranicza się do Europy - ma zasięg ogólnoświatowy. Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt - OIE - ostrzega, że ​​infekcja w ostatnim roku ponownie pojawiła się w krajach, które od lat nie zarejestrowały. choroby. Po raz pierwszy dotarła także do innych.

Komisja, agencje UE i laboratoria referencyjne nawiązują kontakty z międzynarodowymi organami i agencjami, aby monitorować rozwój wirusów i przyczyniać się do globalnej czujności. 


PPR 

Choroba Peste des Petits Ruminants lub PPR (owiec i kóz) została zidentyfikowana w UE po raz pierwszy w czerwcu ubiegłego roku w Bułgarii.

To pocieszające, że do tej pory nie rozprzestrzeniła się ona na inne kraje UE. Dzieje się tak dzięki szybkim i skutecznym działaniom władz bułgarskich i gotowości UE. Nawet zanim Bułgaria zgłosiła pierwszy przypadek, laboratorium referencyjne UE dotyczące tej choroby zostało już ustanowione, a także pierwszy unijny bank szczepionek dla PPR.

Jest to kolejne studium przypadku, które pokazuje, że Europa jest w stanie poradzić sobie z chorobami transgranicznymi i że należy odpowiednio przygotować się do skoordynowanej reakcji.

– Oczywiście, jest to wspólna walka dla nas wszystkich: nie możemy pozwolić sobie na brak czujności. Musimy także mierzyć się z konsekwencjami finansowymi, które niekiedy są wysokie. I podobnie jak same choroby przekraczają granice, tak samo nasze starania muszą ściśle współpracować z krajami spoza UE i organizacjami międzynarodowymi – mówił Komisarz. 

Do dyskusji na temat europejskiego zdrowia zwierząt dołączy się Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt. Jak podkreślił Komisarz Hogan UE nadal zapewnia wsparcie finansowe, wsparcie techniczne, banki szczepionek wszystkim dotkniętym państwom.


dkol/ec.europa.eu

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii