Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

KE zwalnia z usuwania materiałów specyficznego ryzyka

Obrazek

Komisja Europejska niebawem zdejmie obowiązek usuwania i niszczenia tzw. materiałów specyficznego ryzyka aż z 18 krajów Unii Europejskiej.

Aleksandra Galus20 kwietnia 2015, 10:26

KE zdecydowała się na wprowadzenie zmian w regulacji kwestii dotyczących zniesienia obostrzeń w niektórych krajach unijnych w kontekście tzw. materiałów specyficznego ryzyka stosowanych przy rozbiorze tusz wołowych. Jednak możliwość zastosowania nowych regulacji obejmuje tylko te kraje, które posiadają tzw. niski status zagrożenia BSE. Do tych krajów należy: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Węgry, Włochy, Łotwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Szwecja. O ile nie pojawią się nowe zaostrzenia w czasie okresu konsultacji, to przepisy wejdą w życie w lipcu br.

Nowe zasady sprawią, że nie będzie już konieczne usuwanie oraz niszczenie tzw. materiałów specyficznego ryzyka, czyli rdzenia kręgowego (od bydła w wieku powyżej 30 miesiąca życia) oraz migdałków i jelita (od zwierząt w każdym wieku). Niestety, ze zmiany tych przepisów nadal nie będą mogły skorzystać kraje, posiadające tzw. status kontrolowanego ryzyka, a więc Polska, Niemcy, Czechy, Litwa, Grecja, Cypr, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania oraz Irlandia.

Do póki Polska pozostaje w statusie kontrolowanego ryzyka, dopóty nie będzie mogła być objęta powyższymi zmianami. Jednak być może już w 2016 roku Polska otrzyma od Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) status kraju o znikomym ryzyku zagrożenia wystąpienia tzw. choroby szalonych krów (czyli BSE).

Według przepisów Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych (w odniesieniu do BSE) o nadanie takiego statusu może ubiegać się kraj, w którym od daty urodzenia zwierzęcia rodzimego, u którego stwierdzono BSE, upłynęło 11 lat. Najmłodsze zwierzę z BSE urodziło się w Polsce w listopadzie 2005 r. Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, o nadanie takiego statusu będziemy ubiegać się na przełomie 2015 i 2016 r. W lutym 2016 r. powinna zebrać się komisja oceniająca złożony wniosek i jeżeli nie pojawią się dodatkowe pytania lub wątpliwości ze strony OIE, to status taki Polska otrzyma w maju 2016 r.  ag

Fot. M. Wieczorek


Picture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy