Krzyżowanie odpowiedzią na problemy?

Wysoka wydajność krów hf wiąże się z pewnymi problemami. Aby im zaradzić, można poprawić jakość paszy, zwiększyć dobrostan i opiekę weterynaryjną. Można także zdecydować się na krzyżowanie międzyrasowe.
Od dawna obserwuje się spadki w płodności, zdrowotności i długowieczności krów. Przez to potencjał produkcyjny krów maleje - krowa chora nie pobije rekordu laktacji, a krowa, która nie wytrzyma 3 laktacji nie będzie miała tak wysokiej wydajności życiowej, jakiej można się było po niej spodziewać.
Wyjątkiem jest Nowa Zelandia, której sektor mleczarski charakteryzuje się sporą liczbą zwierząt wielorasowych.
- Komplementarność ras - wzajemne dopełnianie się ras, uzupełnienie cech, które u jednej rasy nie występują wcale lub w małym natężeniu. W ten sposób można poprawić zdrowotność czy cechy produkcyjne;
- Wybujałość mieszańców - to pojęcie hodowlane określa zwiększony potencjał produkcyjny mieszanego potomstwa. Dla przykładu, rodzice o potencjale produkcyjnym 6 tysięcy kg mleka i 8 tysięcy kg mleka dają potomstwo, których spodziewana wydajność to 7 tysięcy kg. Jednak córka z tych rodziców osiąga wydajność 7,3 tysięcy kg. Dla cech takich jak wydajność mleczna wybujałość mieszańców zwiększa ilość produkowanego mleka o 3-6%. Jednak dla takich cech jak płodność, zdrowotność czy długowieczność działanie wybujałości może zwiększyć efekt cechy o nawet 20%, w zależności od różnic genetycznych między rodzicami;
- Zmniejszenie inbredu - czyli zmniejszenie pokrewieństwa w stadzie. Negatywne skutki bliskiego kojarzenia w stadzie to przede wszystkim zmniejszenie zdrowotności, płodności i zwiększenie częstości występowania chorób i mutacji recesywnych. Kojarzenie międzyrasowe szybko i skutecznie zmniejsza ryzyko tzw. depresji inbredowej.
- Mieszańce międzyrasowe mogą produkować tyle samo mleka, co czystorasowe krowy hf przy niskim nakładzie paszowym, a jednocześnie są zdrowsze.
- Krowy hf są bardziej wydajne niż ich krzyżówki z krowami jersey, jednak nawet przy dawkach wysokoenergetycznych otrzymaną energię odkładają w tkankach organizmu, nie zużywając jej do produkcji mleka o wyższych parametrach.
- W Stanach Zjednoczonych krzyżowanie holsztynów z buhajami normande, montbeliarde, szwedzkimi czerwonymi, norweskimi czerwonymi i jersey skutkowało skróceniem okresu międzywycieleniowego i zwiększyło przeżywalność, przy znikomym spadku wydajności.
- Mieszańce hf okazują się przynosić większe zyski niż czystorasowe hf zarówno w intensywnym, jak i ekstensywnym systemie utrzymania
- Szczególnie dobre wyniki mają mieszańce z rasami montbeliarde i szwedzką czerwoną