Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Kurtki dla cieląt w budkach igloo

Obrazek

Zimny odchów cieląt jest coraz popularniejszą metodą. Zwiększa odporność i zapewnia indywidualną opiekę cielętom. Naukowcy odkryli, że stosowanie kurtek chroniących przed zimnem w budkach może okazać się jeszcze lepszą metodą odchowu. 

Dorota Kolasińska13 listopada 2018, 11:47
W związku tym, że coraz częściej cielęta na świecie, ale również w Polsce są utrzymywane w budkach igloo, gdzie stosowany jest tzw. zimny odchów prowadzi się na bieżąco badania, czy aby na pewno system ten jest korzystny.
Młode cielęta nie mają dużych zapasów tłuszczu w organizmie, aby przestawić się od razu na regulację temperatury ciała i dostosować się do mrozu. Młode szybko tracą ciepło w niskich temperaturach otoczenia, co niestety rzutuje na ich zdrowie.
 
Niedawno podczas badania w Wielkiej Brytanii porównano odchów 40 cieląt hf, utrzymywanych od grudnia do lutego w budkach igloo. Połowa z nich otrzymała kurtki (młode wówczas miały od 2 do 12 tygodni), reszta badanych nie otrzymała ubranek.
Naukowcy odkryli, że cielęta w budkach, posiadające kurtki uzyskały średnio o 5,26 kg wyższą masę ciała pod koniec tego okresu w porównaniu do cieląt, które nie dostały ubranek. 
Okazało się ponadto, że poza masą ciała inne parametry wypływające na efektywność odchowu również były lepsze. Cielęta ubrane w kurtki pobrały mniej paszy (stanowiło to oszczędność 14,4 zł na cielę) i miały lepiej rozwinięty żwacz, co było zobrazowane w postaci większego obwodu żeber w końcowym odcinku układu oddechowego.
W Stanach Zjednoczonych jest wielu producentów i dystrybutorów kurtek dla cieląt. W Polsce jest ich niewielu, ale dla chcącego nic trudnego. Koszt takiego ubranka to około 150 zł, może to dość duży wydatek i wydawać, by się mogło zbędny, ale nie jest to rzecz jednorazowego użytku, a korzyści jednak są spore. 
Praktyczne rady zastosowania ubranek:
  • Przed założeniem kurtek należy upewnić się, że są one całkowicie suche 

  • Należy regulować paski co najmniej raz w tygodniu, aby ubranko rosło wraz z cielakiem 

  • Sprawdź, czy pasy nie są wykonane z nienaturalnego materiału, który mógłby podrażniać skórę. 

  • Po zastosowaniu należy ubranko wyprać w wysokiej temperaturze z detergentem (najlepsze będzie hipoalergiczne mydło)

  • Jeżeli zaobserwujemy, że kurtka jest mokra, należy ją zmienić

  • Warto upewnić się, że słoma w okólniku i budce jest często zmieniana i sucha

  • Kurtki należy założyć jeśli co najmniej trzy dni z rzędu temperatura wynosi 4 stopnie Celsjusza

  • Kurtki używa się do czasu kiedy ziemia jest zamarznięta 

  • W ciepłych dniach nawet podczas zimy warto sprawdzić czy cielęta się nie pocą w kurtkach (może powodować znaczny chłód nocą, gdy cielę się spoci), jeśli tak warto je zdjąć w ciągu dnia i założyć na noc

oprac. dkol na podst. bovinevetonline.com

Fot. bovinevetonline.comPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)