Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Kurtki dla cieląt w budkach igloo

13.11.2018

Drukuj

Kurtki dla cieląt w budkach igloo

Artykuł dostępny

W związku tym, że coraz częściej cielęta na świecie, ale również w Polsce są utrzymywane w budkach igloo, gdzie stosowany jest tzw. zimny odchów prowadzi się na bieżąco badania, czy aby na pewno system ten jest korzystny.
Młode cielęta nie mają dużych zapasów tłuszczu w organizmie, aby przestawić się od razu na regulację temperatury ciała i dostosować się do mrozu. Młode szybko tracą ciepło w niskich temperaturach otoczenia, co niestety rzutuje na ich zdrowie.
 
Niedawno podczas badania w Wielkiej Brytanii porównano odchów 40 cieląt hf, utrzymywanych od grudnia do lutego w budkach igloo. Połowa z nich otrzymała kurtki (młode wówczas miały od 2 do 12 tygodni), reszta badanych nie otrzymała ubranek.
Naukowcy odkryli, że cielęta w budkach, posiadające kurtki uzyskały średnio o 5,26 kg wyższą masę ciała pod koniec tego okresu w porównaniu do cieląt, które nie dostały ubranek. 
Okazało się ponadto, że poza masą ciała inne parametry wypływające na efektywność odchowu również były lepsze. Cielęta ubrane w kurtki pobrały mniej paszy (stanowiło to oszczędność 14,4 zł na cielę) i miały lepiej rozwinięty żwacz, co było zobrazowane w postaci większego obwodu żeber w końcowym odcinku układu oddechowego.
W Stanach Zjednoczonych jest wielu producentów i dystrybutorów kurtek dla cieląt. W Polsce jest ich niewielu, ale dla chcącego nic trudnego. Koszt takiego ubranka to około 150 zł, może to dość duży wydatek i wydawać, by się mogło zbędny, ale nie jest to rzecz jednorazowego użytku, a korzyści jednak są spore. 
Praktyczne rady zastosowania ubranek:
 • Przed założeniem kurtek należy upewnić się, że są one całkowicie suche 

  r e k l a m a • Należy regulować paski co najmniej raz w tygodniu, aby ubranko rosło wraz z cielakiem 

 • Sprawdź, czy pasy nie są wykonane z nienaturalnego materiału, który mógłby podrażniać skórę. 

  Polecany artykuł

  Mleko z automatu • Po zastosowaniu należy ubranko wyprać w wysokiej temperaturze z detergentem (najlepsze będzie hipoalergiczne mydło)

 • Jeżeli zaobserwujemy, że kurtka jest mokra, należy ją zmienić

 • Warto upewnić się, że słoma w okólniku i budce jest często zmieniana i sucha

 • Kurtki należy założyć jeśli co najmniej trzy dni z rzędu temperatura wynosi 4 stopnie Celsjusza

 • Kurtki używa się do czasu kiedy ziemia jest zamarznięta 

 • W ciepłych dniach nawet podczas zimy warto sprawdzić czy cielęta się nie pocą w kurtkach (może powodować znaczny chłód nocą, gdy cielę się spoci), jeśli tak warto je zdjąć w ciągu dnia i założyć na noc

oprac. dkol na podst. bovinevetonline.com

Fot. bovinevetonline.com

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii