Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Łatwiejsza rejestracja zwierząt

Obrazek

W MRiRW opracowano nowelizację ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla posiadaczy zwierząt gospodarskich.

Dorota Kolasińska11 czerwca 2018, 11:30
Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony Ministerstwa rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt noweli ustawy zawiera zmiany wynikające z bieżącej oceny funkcjonowania przepisów ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2017 r. poz. 546) oraz z postulatów, wniosków i petycji zgłaszanych przez rolników oraz organizacje rolnicze, o których na bieżąco informowaliśmy na naszej stronie topagrar.pl. Wielkokrotnie spotykaliśmy się z krytyką systemu przez hodowców bydła i trzody chlewnej, z którymi stale współpracujemy. Hodowcy skarżyli się głównie na coroczny spis inwentarza, mimo, że dane na temat zwierząt na bieżąco posiada ARiMR, bo hodowcy są zobowiązani do zgłaszania wszelkich zmian. Hodowcy prosili o ułatwienia w tym zakresie. 


Co zatem przewiduje projekt? Będzie Wam łatwiej?

  • wydłużenie terminu z 24 godzin do 2 dni na zgłaszanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada i uboju świń w siedzibach stad na obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub innym obszarze podlegającym ograniczeniom, ustanowionym zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt;
  • wyłączenie urodzeń świń z obowiązku zgłaszania do Agencji w terminie 2 dni w siedzibach stad położonych na obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub innym obszarze podlegającym ograniczeniom;
  • zwiększenie elastyczności w stosowanych metodach oznakowania świń;
  • uchylenie obowiązku zgłaszania Agencji faktu dodatkowego oznakowania świni;
  • zniesienie obowiązku wykonywania spisu bydła;
  • zniesienie obowiązku przekazywania do Agencji wyników spisu owiec i kóz;
  • ograniczenie zakresu informacji, których dotyczyć będzie spis świń.
Obecnie projekt ustawy został skierowany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do rozpatrzenia przez Radę Ministrów


dkol/ na podst. minrol.gov.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)