Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Lecz krowy w zasuszeniu!

20.04.2018

Drukuj

Lecz krowy w zasuszeniu!

Artykuł dostępny

– Prawidłowy przebieg okresu przejściowego zmniejsza ryzyko występowania chorób metabolicznych, poprawia odporność i wyniki produkcyjne w całej laktacji – podkreślał prof. Włodzimierz Nowak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który podczas swojej prezentacji mówił o nowych trendach w żywieniu krów zasuszonych.

r e k l a m aJak podkreślał ekspert, ogromne znaczenie ma w tym zakresie optymalne dawkowanie energii. – Aktualnie jest tendencja aby w trzech ostatnich tygodniach zasuszenia podawać jej mniej niż do tej pory. Tym bardziej u krów przekarmianych przed wycielenie tj. z kondycją w skali BCS powyżej 3,0. Należy podawać zdecydowanie mniej skrobi, a za to więcej węglowodanów strukturalnych bogatych we włókno NDF– mówił ekspert z Poznania.

Według prelegenta z UP w Poznaniu, w przyszłości można się spodziewać, że na popularności będzie zyska zasuszanie krów z jedna i tą samą dawką pokarmową przez cały okres. Pytanie ile ma trwać: 6 czy 8 tygodni. To pierwsze rozwiązanie jest korzystniejsze pod kątem rozrodu, drugie – wydajności krów.

Polecany artykuł

#forumTopAgrar: Wysoka lks – czy warto leczyć krowy w trakcie laktacji?Prof. Nowak zachęcał też do szczególnego monitorowania krów w okresie zasuszenia. Oprócz oczywistych kwestii, jak przeżuwanie czy kondycja ciała zwierząt (optymalna po wycieleniu powinna wynosić 2,75–3,25 w skali BCS) zwracał uwagę na problem podklinicznej kwasicy żwacza oraz zawartości potasu czy wapna. Jak mówił, zbyt wysoka zawartość tego pierwszego prowadzi do nieskutecznego działania soli anionowych. Z kolei mniejszą koncentrację wapna obserwuje się we krwi między 12 a 24 godzinach po wycieleniu i właśnie w tym czasie należy dokonać oceny zagrożenia ze strony hipokalcemii. Warto to zrobić, bo stężenie tego pierwiastka jest zbyt niskie u średnio 50% wieloródek i 25% pierwiastek w stadzie.

W Poznaniu dużo uwagi poświęcono także leczeniu zapaleń wymienia. Jak zaznaczał dr Sebastian Smulski z UP w Poznaniu ogólnie przyjęte normy w zakresie mleka, mają się nijak do zdrowia krów. W zdrowym stadzie liczba komórek somatycznych w stadzie nie powinna przekraczać 200 tys./ml mleka, a nie 400 tys/ml białego surowca.  Jak to osiągnąć? Kluczem jest m.in. leczenie krów w okresie zasuszenia. – Efektywność terapii podklinicznych przypadków mastitis jest wówczas największa – podkreślał dr Smulski.

Najbardziej powszechną praktyką jest dywanowe stosowanie antybiotyków w przypadku wszystkich krów. Dzięki niej uzyskujemy redukcję nowych infekcji na poziomie 70–90%. Alternatywą jest terapia selektywna tj. tylko wybranych ćwiartek u krów, która ma kilka zalet, w tym przede wszystkim ograniczenie zużycia antybiotyków czy generowania szczepów opornych na antybiotyki. – Niestety, znam wiele stad, które przeszło na tę metodę i skończyło się to pogorszeniem sytuacji. Wszystko przez to, że może być ona stosowana i przynosić sukcesy jedynie tam, gdzie występuje bardzo dobry stan zdrowotny wymienia. Pytanie na czym bardziej nam zależy, mniejszym zużyciu antybiotyków czy zdrowiu krów? – mówił dr Smulski.

Tegoroczne XIV Forum Zootechniczno-Weterynaryjne, w którym wzięło udział ok. 250 ekspertów, przedstawicieli firm, hodowców, lekarzy weterynarii i studentów poświęcone było pamięci prof. Edwarda Malinowskiego, który całe swoje zawodowe życie poświęcił diagnostyce, terapii i profilaktyce chorób wymienia i macicy oraz zaburzeniom płodności u krów.

mj
Fot. Jajor

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Ile jeszcze można wytrzymać?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii