Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Liczba dojów ma znaczenie?

11.10.2017

Drukuj

Liczba dojów ma znaczenie?

Artykuł dostępny

Krowa dojona w automatycznym systemie doju ma możliwość skorzystania z robota w każdym momencie doby, tyle razy, ile czuje potrzebę. Ta “wolność” może działać na jej korzyść bądź nie. Czyli liczba dojów w czasie dobry ma znaczenie?

r e k l a m a



Zespół z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Katedry Nauk o Zwierzętach przeprowadził analizę wpływu frekwencji doju pierwiastek w pierwszym miesiącu laktacji na parametry mleczności i doju w kolejnych fazach pierwszej i kolejnych laktacji. 

Zakres badań

Naukowcy prowadzili badania na 25 stadach, a dokładniej 2 994 krowach rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej. Wszystkie gospodarstwa biorące udział w badaniu posiadały automatyczny system doju


Dzięki systemowi SYMLEK badacze uzyskali dane z 20 562 próbnych udojów, a automatyczny system doju zebrał wyniki 35 378 dojów. 
Naukowcy podzielili krowy na grupy według częstotliwości dojów w pierwszym miesiącu po wycieleniu:
  • grupa MFF1 - dój mniej niż 2 razy dziennie;
  • grupa MFF2 - dój 2-2,5 razy dziennie;
  • grupa MFF3 - dój >2,5 i <3 raz dziennie;
  • grupa MFF4 - dój od 3 do <3,5 razy dziennie;
  • grupa MFF5 - dój 3,5-4 razy na dobę.


Pośród badanych krów najmniej było tych w grupach MFF1 - 406 sztuk i MFF5 - 408 sztuk. Najwięcej krów należało do grup MFF2 i MFF3, co najmniej 699 sztuk w każdej. 

Wyniki

Badania wskazują, że krowy, które cieliły się po raz pierwszy późno (po 32 miesiącu życia) przypisano do grup o mniejszej częstotliwości doju. 


Po analizie wyników okazało się, że najwięcej brakowanych krów należało do grupy dojonej mniej niż 2 razy dziennie (68,47%). Najmniej krów wybrakowano w grupie dojonej najwięcej razy w ciągu doby (35,29%). Średnio we wszystkich grupach wybrakowano 48,59% krów.


Druga i trzecia laktacja okazały się być niepomyślne także dla grupy MFF1. Od początku drugiej do końca trzeciej laktacji w tej grupie wybrakowano najwięcej, bo aż 94,53% krów. Najszybciej brakowanymi krowami w tym okresie były te z grup MFF1 i MFF2. Najdłużej, co zrozumiałe, utrzymywanymi były krowy z grup MFF4 i MFF5
Naukowcy na podstawie wyników stwierdzają, że brakowanie w grupie dojącej się mniej niż 2 razy na dobę wynika z niskiej wydajności tych krów. 


Dane potwierdzają, że w automatycznym systemie doju to, ile razy w ciągu doby pierwiastka korzysta w robota udojowego, wpływa na dalszy przebieg nie tylko pierwszej, ale i kolejnych laktacji. W związku z tym, szczególną uwagę należałoby zwrócić na pierwiastki, które nie chcą zbyt często korzystać z doju, bo może to zwiastować problemy w dalszym odchowie.


opr. al
źródło: Beata Sitkowska, Dariusz Piwczyński, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt
fot. Lely

Polecane dla Ciebie:

article icon

Skup bydła: Popyt na żeńską połowę

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii