Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Mercosur: jak wpłynie na ceny wołowiny?

Obrazek

Czym jest umowa UE–Mercosur i dlaczego może przyczynić się do kłopotów wielu rodzinnych gospodarstw produkujących wołowinę? – czytaj w najnowszym wydaniu dodatku specjalnego „top bydło”.

Marcin Jajor29 lipca 2019, 06:00
Rzutem na taśmę KE podpisała umowę handlową z krajami Mercosur (Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj). Dzięki niej przedsiębiorstwa z UE mają skorzystać z uprzywilejowanego dostępu do rynku ponad 260 mln  konsumentów. Zniesione zostaną wysokie cła na ponad 90% towarów eksportowanych przez UE do krajów Mercosur. Niestety, nie wszystko złoto, co się świeci... Choć umowa może przynieść nowe stanowiska pracy w kilku dziedzinach, może też pogrążyć wielu europejskich producentów wołowiny!

Zgodnie z porozumieniem, kontyngent na mięso wołowe z krajów Mercosur na rynek UE wyniesie 99 tys. t, co ma stanowić ok. 1,2% całkowitej europejskiej konsumpcji wołowiny (8 mln t rocznie).

Co to oznacza dla hodowców? Jaki scenariusz prognozują zapytani przez nas eksperci? Czy aktualna dyskusja w zakresie umowy z krajami Mercosur przełoży się na obniżki i tak już bardzo niskich cen w skupach wołowiny? Jak długo będziemy się musieli mierzyć z trudną sytuacją na rynku – zamów prenumeratę i czytaj w najnowszym wydaniu dodatku specjalnego „top bydło”.

mj
Rys. Siejkowski

Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)