Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Mleko się rozlało – protest włoskich rolników

15.02.2019

Drukuj

Mleko się rozlało – protest włoskich rolników

Artykuł dostępny

10 lutego br. rolnicy z Sardynii zablokowali autostradę 131 w Terralba. Podczas protestu producenci mleka nosili banner z napisem „Sardyńscy pasterze nie są niczyimi niewolnikami”. Podczas manifestacji wylewali mleko z baniek na autostradę, ale także z wiaduktu na nadjeżdżające samochody. 

r e k l a m a

Blokada drogi i wyjazdu z boiska, gdzie odbywały się treningi drużyny Cagliari spowodowała, że nie doszło do meczu między zawodnikami Cagliari i AC Milan, w barwach której występuję od niedawna polski bramkostrzelny piłkarz Krzysztof Piątek. Gracze Cagliari zostali wypuszczeni przez rolników dopiero po tym, jak wyrazili swoje poparcie dla producentów mleka będących w kryzysie. 

Jedna z największych fabryk produkujących sery na Sardynii, fabryka firmy CAO Formaggi w Oristano, zawiesiła produkcję i dystrybucję 11 lutego, solidaryzując się z rolnikami.

Włoski minister rolnictwa Gian Marco Centinaio spotkał się 11 lutego z rolnikami, a minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini obiecał wypracować rozwiązanie problemów. Protesty producentów mleka odbyły się także w centrum Rzymu 12 lutego. 

Sardyńscy rolnicy zagrozili również zablokowaniem lokali wyborczych na wyspie w wyborach regionalnych w dniu 24 lutego, jeśli nie uda się znaleźć rozwiązania kryzysu cen mleka.

Cena mleka spadła o 25% osiągając tym samym 0,60 eurocenta/l. Rolnicy domagają się oprócz podwyżek cen mleka, oznaczeń geograficznych produktów i uznaniem je za produkty regionalne i tradycyjne np. sera czy mleka. 

Oprac. dkol na podst. fwi.co.uk
Fot. fwi.co.uk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii