StoryEditor

Mleko w proszku zasypuje rynki

Nadprodukcja odtłuczonego mleka w proszku (OMP), utrzymująca się od dłuższego czasu, spowodowała obniżki jego cen.
17.12.2014., 11:12h

W pierwszym tygodniu grudnia br. średnia ważona cena OMP w krajach unijnych spadła do stawki 1,92 euro/kg, czyli o 3,28% niższej niż w listopadzie.


W przeciwieństwie do średniej ceny unijnej, w Polsce stawki OMP były wyższe – w omawianym czasie wynosiły 1,98 euro/kg. Podobnie jest w przypadku notowań rocznych (w ujęciu PLN) – tutaj obserwowany był spadek wynoszący 36,8% (obniżka z 13,06 zł/kg do 8,25 zł/kg.) W skali miesięcznej także odnotowany został spadek - 0,5%. Polska cena jednak i tak była wyższa od średniej unijnej o 3,18%.

Najniższe w UE ceny OMP zaobserwowano m.in. na rynku głównych unijnych producentów, jakimi są Niemcy i Holandia – pisze FAMMU/FAPA. W Niemczech w pierwszych dniach grudnia 2014 r. za OMP płacono 1,91 euro/kg, natomiast w Holandii jeszcze mniej, bo 1,8 euro/kg. U Holendrów cena ta w ciągu miesiąca spadła aż o 3,23%.

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że za obniżkami stoi rosyjskie embargo na artykuły rolno-spożywcze, w tym także mleczarskie, ale nie tylko. Duże znacznie miały i nadal mają wysokie dostawy światowe i zredukowany popyt ze strony Chin. Utrzymujące się w 2013 r. i na początku 2014 r. wysokie ceny OMP na rynku także skłoniły producentów do wzmożonej produkcji.  Jak poinformowała KE do września 2014 r. wytworzono o 26% więcej mleka w proszku w pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 r. Ponadto nie można zapominać o tym, że unijne stawki odtłuszczonego mleka w proszku przez długi czas były niższe od światowych, powodując że unijne OMP stało się konkurencyjne i popyt na nie rósł, napędzając produkcję i eksport.  e-abi

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 16:48