Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Mleko z certyfikatem

Obrazek

Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka uzyskała europejski certyfikat potwierdzający produkcję mleka z pasz bez GMO – jako pierwsza organizacja spółdzielcza w Polsce.

Marcin Jajor5 grudnia 2017, 06:00
– To krok milowy w ponad 12 letniej historii naszej spółdzielni – podkreśla Andrzej Jarmasz, prezes SSPM. Jak mówi, certyfikat daje bowiem większe szanse na zaistnienie polskim producentom mleka na europejskim rynku mleka.

W Polsce wiele mleczarni sygnalizuje już, że ich produkty pochodzą z mleka od krów żywionych paszami bez GMO. Tak naprawdę jednak – o ile są one czytelne dla rodzimych konsumentów – praktycznie nie są rozpoznawalne na rynku UE. – Co innego certyfikat non GMO według standardu VLOG – mówi Jarmasz, zaznaczając, że dokument jest bardzo wiarygodnym i rozpoznawalnym potwierdzeniem, że z produkcji białego surowca całkowicie wyeliminowano wszystkie składniki zawierające GMO.

Dokument nadawany jest przez Niemieckie Stowarzyszenie Żywności bez Inżynierii Genetycznej (German Association Food without Genetic Engineering) tj. organizacji, która od wielu lat wyznacza standardy kontroli produktów non GMO w łańcuchu produkcji żywności, w tym m.in. jajek, mleka, mięsa czy zbóż. W nadawanym przez nich znaku VLOG znajdziemy słowa „ohne Gentechnik”, które oznaczają: „bez użycia technik genetycznych”. Certyfikat stał się już standardem w Niemczech, ale jego popularność rozlewa się coraz bardziej również na pozostałe kraje UE, w tym m.in. Holandię czy Francję.

– Uzyskanie certyfikatu nie było łatwe. Musieliśmy przejść przez szereg procedur, które dotyczyły zarówno firmy globalnie, jak i samych producentów mleka. Zanim to jednak nastąpiło organizowaliśmy cykle szkoleń, gdzie sygnalizowaliśmy jak tak naprawdę powinna wyglądać produkcja bez GMO – podkreśla Jarmasz.

Oprócz SSPM certyfikat na zgodność ze standardem VLOG udało się do tej pory na terenie Polski uzyskać jedynie firmie Hochland Polska.

mj
Fot.
SSPM
Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)