Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Mniej dojne Bieszczady

Obrazek

Zmniejsza się produkcja mleka w Bieszczadach, a najbardziej spadają dostawy do mleczarni.

Andrzej Sawa13 czerwca 2016, 14:13

Kilka lat temu najpoważniejszym odbiorcą surowca była spółdzielnia w Ustrzykach, którą przejęła Mlekovita. Część producentów mleka nie przystała na odbiorcę z Ostrowi Mazowieckiej. Rolnicy ci przeszli do Spomleku w Radzyniu Podlaskim, który specjalizuje się w twardych serach dojrzewających. Po rosyjskim embargu na naszą żywność radzyńska spółdzielnia ma kłopoty ze zbytem.

W Bieszczady Spomlek wysyła co drugi dzień cysternę z przyczepą, średnio odbiera 16 tys. l surowca, podczas gdy ubiegłego lata odbierała do 40 tys. l. Teraz będzie jeszcze mniej.

Drobniejsi rolnicy rezygnują z dostaw, część przestawia się na domowy wyrób serów dla turystów. Radzyń punktuje przy wypłacie zawartość kazeiny. Za jej zawartość np. 2,80% oferuje za 1 l 1,04 zł brutto. Przy 2,50% wychodzi mniej niż 95 gr brutto.

Tymczasem przy domowej sprzedaży turystom przychód ze sprzedaży brutto wynosi aż 5 zł/ – na 1 kg sera typu bunc zużywa się 6 l mleka. Sprzedawany jest po około 30 zł/kg. Licząc 1 l mleka po 1 zł wychodzi 5 zł – w koszty należy doliczyć zakup podpuszczki, energię itp.

Nasi rozmówcy, którzy odstawiają mleko do Mlekovity, nie chcieli podać nam swoich stawek na biały surowiec. Dostawcy Spomleku są zdania, że się wstydzą swojego wyboru. Z naszych informacji wynika, że dostawcy-nieczłonkowie dostają za 1 l 60 gr brutto.  as

Fot. SawaPicture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)