Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Najpiękniejsza krowa w Polsce wybrana!

Obrazek

Podczas Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Hodowlanego w Minikowie najwięcej laurów zdobyła krowa Gela 20 ze Stadniny Koni w Dobrzyniewie. Została Superczempionką i krową z najpiękniejszym wymieniem!

 

 

Marcin Jajor3 lipca 2022, 10:09

Tegoroczna Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego, która odbyła się w Minikowie (woj. kujawsko-pomorskie) obfitowała w nagrody. Sędziowie tradycyjnie docenili najwspanialsze zwierzęta w swoich stawkach, ale oprócz tego utytułowali też krowy o najpiękniejszych wymionach. Pogoda sprzyjała. Pomimo bardzo uciążliwych upałów w piątek, które zalały niemalże cała Polskę, w tym Kujawy – sobotni poranek w Minikowie był bardzo rześki i przyjemny. Wszyscy odetchnęli z ulgą i już od wczesnych godzin ruszyli na ring.


Łącznie na tegoroczną – już 11 edycję imprezy – przyjechało 42 hodowców, którzy przywieźli ze sobą 147 najpiękniejszych okazów bydła w kraju! Komisji sędziowskiej przewodniczył Giuseppe Beltramino z Krajowego Związku Krów Rasy Fryzyjskiej we Włosach (Anafi). Wraz z Romanem Januszewskim i Tomaszem Kostro z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka ocenili zwierzęta w 11 kategoriach.


Poniżej lista zwierząt, które zwyciężyły w swoich kategoriach:

 • Klups Lambda Darling, hodowca: GR Artur Klupś, Pępowo (kat. jałowice w wieku 10–11 miesięcy, phf);
 • Klups Delta Lambda Diora, hodowca: GR Artur Klupś, Pępowo (kat. jałowice w wieku 12–13 miesięcy, phf);
 • Loreta 73, hodowca: OHZ Osięciny (kat. jałowice w wieku 14–15 miesięcy, phf);
 • Klups Pharo Izzy, hodowca: GR Artur Klupś, Pępowo (kat. jałowice w wieku 16–18 miesięcy, phf);
 • Jamajka 89, hodowca: OHZ Dębołęka (kat. jałowice w wieku 19–21 miesięcy, phf);
 • Cindy, hodowca: OHZ Lubiana (kat. krowy w I laktacji, phf);
 •  Gela 20, hodowca: SK w Dobrzyniewie (kat. krowy w II laktacji, phf);
 • Litera 48, hodowca: OHZ Osięciny (kat. krowy w III laktacji i dalszych, phf);
 • Bajka, hodowca: GR Jan Litwin, Czarna Góra (kat. krowy rasy polskiej czerwonej);
 • Jagodówka 71, hodowca: SK „Iwno” (kat. krowy rasy jersey);
 • Eliza, hodowca: ZD Instytutu Zootechniki PIB Odrzechowa (kat. krowy rasy simentalskiej).


Najlepsze wymię

Ciekawym akcentem oceny w Minikowie była konkurencja o najpiękniejsze wymiona wystawy. Wśród najbardziej licznych podczas rywalizacji przedstawicielek rasy phf tytuły najlepszego wymienia otrzymały zwierzęta w dwóch kategoriach: pierwiastek i krów w drugiej i dalszych laktacjach.

Pierwszą z nagród sędziowie przyznali zwierzęciu o imieniu Cindy, która pochodzi z Ośrodka Hodowli Zarodowej Lubiana. W kolejnej kategorii w szranki stanęły dwie sztuki, obie ze SK w Dobrzyniewie: Gela 20 (w II laktacji) i Barbie 9 (w III laktacji). Ostatecznie wygrała ta pierwsza.

Rywalizację w zakresie wymion w przypadku pozostałych ras wygrywały laureatki tytułów czempiona, tj. krowy:

 • Bajka, hodowca: GR Jan Litwin, Czarna Góra (rasa polska czerwona);
 • Jagodówka 71, hodowca: SK „Iwno” (rasa jersey);
 • Eliza, hodowca: ZD Instytutu Zootechniki PIB Odrzechowa (rasa simentalska).

 

Superczempionki wystawy

Najwięcej emocji wzbudził wybór najpiękniejszych zwierząt wystawy. Tradycyjnie na ringu pojawiły się laureatki wszystkich dotychczasowych kategorii zwierząt, a sędzia główny wyznaczył najpiękniejszą z najpiękniejszych – ręką poprzez klepnięcie.

Po długiej rywalizacji Superczempionką w kategorii jałówek została jałówka Loreta 73 z Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny, urodzona w 2021 r. po ojcu Tropic.

Wśród krów tzw. ras kolorowych, a więc polskiej czerwonej, simentalskiej i jersey Superczempionką została przedstawicielka tej ostatniej – Jagodówka 71 ze Stadniny Koni „Iwno”.

W ostatniej grupie, a więc krów rasy pfh najważniejszy tytuł Superczempiona wystawy otrzymała krowa Gela 20 ze Stadniny Koni w Dobrzyniewie. Zwierzę urodziło się w 2018 r. po ojcu i Altahotrod i podczas najlepszej laktacji dało 14698 kg mleka o średniej zawartości tłuszczu 3,75% i białka 3,2%.

Włoski sędzia odwiedził nasz kraj po raz pierwszy. Podczas spotkania w Minikowie wielokrotnie zwracał uwagę na bardzo wysoki poziom zwierząt i samej wystawy bydła!

mj/fot. Jajor1 z 3
Superczempionka wystawy w kategorii jałówek

Superczempionka wystawy w kategorii jałówek

2 z 3
Superczempionka wystawy rasy Jersey

Superczempionka wystawy rasy Jersey

3 z 3
Superczempionka wystawy w kategorii krów

Superczempionka wystawy w kategorii krów

Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)