Reklama zniknie za 11 sekund

Nie czekaj ze zbiorem!

Obrazek

Susza bardzo mocno daję się we znaki producentom mleka. Po deszczach na początku lipca przyszła fala kolejnych upałów. Czym się kierować przy określeniu terminu zbioru materiału przeznaczonego na kiszonkę z kukurydzy?

Marcin Jajor3 sierpnia 2018, 14:33
Jak w rozmowie z „top agrar Polska” podkreśla dr Robert Mikuła z UP w Poznaniu, decyzję o terminie zbioru powinniśmy podjąć na podstawie zawartości suchej masy w roślinach oraz pozycji linii mlecznej w ziarniakach. Niestety, w przypadku suszy ocena dojrzałości roślin na polu jest problematyczna, gdyż suche liście mogą sugerować niższą wilgotność. W zdeformowanych ziarniakach trudna jest też ocena położenia linii mlecznej.

– Dobrą metodą wydaje się analiza zawartości suchej masy dobrze rozdrobnionych i reprezentatywnych prób z uwzględnieniem zróżnicowania stanowisk. Wystarczy kuchenka mikrofalowa i waga. Większość żywieniowców zaleca zbiór zielonki na kiszonkę z kukurydzy przy zawartości ok. 35% suchej masy. Prawidłowe oszacowanie terminu zbioru powinno się odbywać w oparciu na założeniu, że utrata wilgotności w warunkach suszy wynosi w przypadku kukurydzy nawet ok. 0,9 % dziennie – mówi dr Mikuła.

Ekstremalnie ciepłe lato w tym roku może znacznie przyspieszyć zbiór. Wszystko dlatego, że lepiej w żywieniu krów sprawdzają się kiszonki, które potencjalnie mają niższą zawartość skrobi, niż te które w związku z wysoką zawartością suchej masy są niestrawne. W tym pierwszym przypadku, zawsze jest bowiem szansa na dostarczenie zwierzętom dodatkowej porcji energii z innych źródeł. Z kolei niestrawnej paszy krowa nie będzie wstanie wykorzystać i hodowcom nie pozostanie już nic innego, jak tylko zacząć liczyć straty.

Z kolei ci rolnicy, którzy pomimo suszy zdecydują się poczekać dłużej i postawią na optymalną ilość energii (zawartość skrobi) kosztem wysokiej zawartości s.m., będą się zapewne borykać z problemami podczas zakiszania, w tym przede wszystkim starannym wyparciem powietrza. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na długość sieczki, która nie powinna być dłuższa niż 10 mm.

Więcej o suszy, problemach hodowców bydła mlecznego, potencjalnych sposobach na zminimalizowanie strat w kiszonce z kukurydzy oraz alternatywnych źródłach energii w dawce pokarmowej krów, piszemy w sierpniowym wydaniu „top agrar Polska”.

mj
Fot. Biernacki
Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)