Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Nie czekaj ze zbiorem!

03.08.2018

Drukuj

Nie czekaj ze zbiorem!

Artykuł dostępny

Jak w rozmowie z „top agrar Polska” podkreśla dr Robert Mikuła z UP w Poznaniu, decyzję o terminie zbioru powinniśmy podjąć na podstawie zawartości suchej masy w roślinach oraz pozycji linii mlecznej w ziarniakach. Niestety, w przypadku suszy ocena dojrzałości roślin na polu jest problematyczna, gdyż suche liście mogą sugerować niższą wilgotność. W zdeformowanych ziarniakach trudna jest też ocena położenia linii mlecznej.

r e k l a m a– Dobrą metodą wydaje się analiza zawartości suchej masy dobrze rozdrobnionych i reprezentatywnych prób z uwzględnieniem zróżnicowania stanowisk. Wystarczy kuchenka mikrofalowa i waga. Większość żywieniowców zaleca zbiór zielonki na kiszonkę z kukurydzy przy zawartości ok. 35% suchej masy. Prawidłowe oszacowanie terminu zbioru powinno się odbywać w oparciu na założeniu, że utrata wilgotności w warunkach suszy wynosi w przypadku kukurydzy nawet ok. 0,9 % dziennie – mówi dr Mikuła.

Ekstremalnie ciepłe lato w tym roku może znacznie przyspieszyć zbiór. Wszystko dlatego, że lepiej w żywieniu krów sprawdzają się kiszonki, które potencjalnie mają niższą zawartość skrobi, niż te które w związku z wysoką zawartością suchej masy są niestrawne. W tym pierwszym przypadku, zawsze jest bowiem szansa na dostarczenie zwierzętom dodatkowej porcji energii z innych źródeł. Z kolei niestrawnej paszy krowa nie będzie wstanie wykorzystać i hodowcom nie pozostanie już nic innego, jak tylko zacząć liczyć straty.

Polecany artykuł

Skup bydła – ceny rosną!Z kolei ci rolnicy, którzy pomimo suszy zdecydują się poczekać dłużej i postawią na optymalną ilość energii (zawartość skrobi) kosztem wysokiej zawartości s.m., będą się zapewne borykać z problemami podczas zakiszania, w tym przede wszystkim starannym wyparciem powietrza. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na długość sieczki, która nie powinna być dłuższa niż 10 mm.

Więcej o suszy, problemach hodowców bydła mlecznego, potencjalnych sposobach na zminimalizowanie strat w kiszonce z kukurydzy oraz alternatywnych źródłach energii w dawce pokarmowej krów, piszemy w sierpniowym wydaniu „top agrar Polska”.

mj
Fot. Biernacki


Polecane dla Ciebie:

article icon

Plan zagospodarowania przestrzennego i wezwanie do zapłaty planistycznej

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii