Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Prezes SSPM: Nie mamy problemów ze zbytem mleka

Obrazek
– Nasi kontrahenci solidnie odbierają mleko. Nie mamy problemów ze zbytem – mówi Andrzej Jarmasz, prezes Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka w rozmowie z top agrar Polska.
Marcin Jajor31 marca 2020, 07:30
Jak zaznacza Andrzej Jarmasz, prezes Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka, choć przeżył chwilę grozy, dziś nie ma większych problemów z wywozem mleka na rynek poza granice Polski. O ile jeszcze tydzień temu samochody stały w długich korkach na granicy, po interwencji i licznych rozmowach z kierownictwem resortu rolnictwa – dla mleka i żywych zwierząt zostało otwarte dodatkowe przejście graniczne w Gubinku.

– To rozwiązało problem – nasz ale i wielu innych przedstawicieli branży. Przez granice przejeżdża bowiem nie tylko mleko SSPM, ale także surowiec i przetwory mleczne innych podmiotów skupowych w Polsce – podkreśla Jarmasz.

Jak dodaje, aktualnie wszystkie informacje rynkowe wskazują niestety na spadki cen. Wielką niewiadomą są m.in. zachowania konsumentów podczas dłuższego pobytu w domach i mieszkaniach. Czy ograniczając wyjścia, tak jak do tej pory, będą stawiać na produkty mleczne? Według prezesa SSPM, jeśli koronawirus nie ustąpi zbyt szybko, konsumenci – ze względu na ograniczone dochody – ograniczą zakup droższych produktów na korzyść tańszych, podstawowych z dłuższym terminem ważności.

– Niezależnie od tych okoliczności każdy zarząd powinien dostosować cenę skupu mleka do możliwości rynkowych, bo producenci muszą mieć zawsze za mleko wypłacone pieniądze. Trzeba jak najlepiej sprzedawać swoje produkty, ale jak rynek światowy idzie w dół – nie ma rady – trzeba się dostosować, żeby nie dopuścić do utraty płynności finansowej – zwraca uwagę Jarmasz.

Jak podkreśla, SPPM cały czas respektuje wszystkie procedury zabezpieczające zarówno producentów mleka, jak i kierowców. Pracownicy odbierający mleko dostali szczegółowe instrukcje, które dotyczą głównie ograniczania kontaktu z producentami (tę samą instrukcję odnosząca się do kierowców – otrzymali hodowcy, dostawcy SSPM) oraz higieny osobistej. Ponadto kierowcy zostali zaopatrzeni w środki do dezynfekcji rąk, którą mają obowiązek wykonać po każdorazowej wizycie w danym gospodarstwie oraz w maseczki ochronne na usta i nos oraz dodatkowe z osłoną na całą twarz.

mj


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)