Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Nie tyko higiena

Obrazek

– Nawet z pozoru niegroźna liczba komórek somatycznych w mleku na poziomie 100 tys./ml, prowadzi do ok. 2,8% strat tego surowca. Z kolei, kiedy lks wzrośnie do 400 tys./ml straty rosną do 8,4% – mówił Jan Bakker z holenderskiej firmy doradczej, podczas spotkania z hodowcami w Turznie k. Torunia (woj. kujawsko-pomorskie), które zorganizowała firma Cid Lines.

Marcin Jajor10 kwietnia 2016, 09:00

Według eksperta z Holandii, podwyższona liczba komórek somatycznych to bomba z opóźnionym zapłonem, która może wybuchnąć w każdej chwili. Okazuje się bowiem, że największe spustoszenie w oborach sieją podkliniczne stany zapalne wymienia, których nie widać. Co należy zrobić, by się przed nimi ustrzec?

Podstawa to oczywiście dobra higiena doju, sprawny i czysty sprzęt oraz sama technika doju, a więc m.in. masaż przedudojowy czy prawidłowe założenie strzyka. Tak naprawdę jednak praca nad odpornością krów, a co za tyk idzie zdrowym wymieniem – zaczyna się znacznie wcześniej.  

– Należy dążyć do wysokich przyrostów masy ciała cieląt. Cięższe o ok. 50 kg pierwiastki, choć nie otłuszczone, doją o ok. 500 kg mleka więcej podczas laktacji. To czy uda się uzyskać wysokie przyrosty masy ciała zależy od pierwszych tygodni życia cielaka, w tym m.in. właściwemu odpojeniu siarą –  zaznaczał Bakker.

Ogromne znaczenie ma okres przejściowy krowy. Błędy popełnione w tym czasie oraz związane z nim choroby mają bezpośrednie przełożenie na zdrowie zwierząt, w tym stany zapalne wymienia. Przykładem może być hipokalcemia czy szybka utrata kondycji zwierząt po wycieleniu.
– Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym ostatnim problemem może być…”gimnastyka ciążowa”. Zwierzęta przed porodem powinny mieć codziennie na ok. 3–4 godziny dostęp do wybiegów. Niewielki wysiłek sprzyja zdrowiu i dobrej kondycji po porodzie – zalecał specjalista w Holandii.

Dobrą praktyką jest również dipping strzyków na ok. 3 tygodnie przed wycieleniem, który znacznie ogranicza wnikanie patogenów do wnętrza wymienia. Wystarczy jeden zabieg dziennie. Spotkanie w Turznie odbyło się 7 kwietnia br. Uczestniczyło w nim ok. 80 hodowców. 

mj
Fot. Jajor1 z 2
Jan Bakker podczas spotkania w Turznie k. Torunia.

Jan Bakker podczas spotkania w Turznie k. Torunia.

2 z 2
Na konferencję przyjechało ponad 50 hodowców.

Na konferencję przyjechało ponad 50 hodowców.

Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)