Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

„Niebieski język“ w Polsce

Obrazek

Podejrzenie choroby niebieskiego języka pojawiło się po badaniach serologicznych u 16 ze 150 cieląt sprowadzonych z Rumunii do hodowli w powiecie gostyńskim.

 

dr Mirosława Wieczorek19 lutego 2015, 13:37

U siedmiu z nich potwierdzono obecność wirusa, jednak by nie ryzykować rozprzestrzenienia się choroby, do uboju skierowano całą stawkę 150 zwierząt.

Choroba niebieskiego języka nie jest groźna dla ludzi, ale dla zwierząt stanowi śmiertelne zagrożenie. - Dotyka przeżuwaczy, głównie bydło i owce, u których powoduje zmiany w okolicach głowy, warg i języka. Wektorem są kuczmany, które przenoszą chorobę ze zwierzęcia na zwierzę.

W Polsce podlega obowiązkowi rejestracji; jej pojawienie się związane jest głównie z problemami natury ekonomicznej – wystąpienie na terenie danego kraju grozi wstrzymaniem importu mięsa przez inne państwa. W związku z pojawieniem się choroby  u zwierząt sprowadzonych z Rumunii, inspekcja weterynaryjna ma obowiązek sprawdzania każdej sztuki bydła pochodzącej z regionu gdzie pojawiły się ogniska wirusa.

 Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)