Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Niemcy: Krowy przed budynkiem parlamentu. Protest w obronie pastwisk i uczciwych cen mleka

Obrazek

W Niemczech rolnicy połączyli siły z aktywistami aby wspólnie stanąć w obronie pastwisk i uczciwych cen mleka. W ramach wspólnej akcji Greenpeace i rolnicza Grupa Robocza ds. Obszarów Wiejskich (AbL) zorganizowały akcję protestacyjną pod niemieckim parlamentem, w ramach której pod Reichstagiem w Berlinie pojawiły się krowy.

Bartłomiej Czekała18 maja 2023, 15:51

We wtorek 16 maja br. przed budynkiem Reichstagu w Berlinie odbył się symboliczny protest, w którego głównymi bohaterkami były krowy przywiezione z gospodarstw rolnych i wypuszczone na trawnik przed niemieckim parlamentem. Ten symboliczny protest to inicjatywa aktywistów i rolników, którzy postanowili wspólnie wystąpić w obronie pastwiskowego wypasu krów i uczciwych cen mleka.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez top agrar (@topagrar)


Apel do ministra rolnictwa


Greenpeace zaapelowało do ministra rolnictwa Cema Özdemira o opracowanie i wdrożenie ogólnokrajowego programu wsparcia dla rolnictwa. Z kolei Ottmar Ilchmann, rolnik i rzecznik ds. mleka w AbL, wyraził duży niepokój z obecnej sytuacji na rynku mleka. Zauważył, że choć ceny mleka były stosunkowo dobre w poprzednim roku, to od początku 2023 roku systematycznie spadają i nie tylko producenci, ale i przetwórcy mleka zmagają się z wieloma problemami.. Ilchmann postulował wprowadzenie programu wsparcia dla hodowli krów mlecznych na pastwiskach na poziomie krajowym oraz poprawę pozycji producentów mleka w całym łańcuchu "od pola do stołu".

Zanikające pastwiska – alarmujący sygnał dla niemieckiego rolnictwa


Od wieków pastwiska są integralną częścią niemieckiego rolnictwa. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach intensywna hodowla zwierząt i zwiększenie powierzchni gruntów ornych doprowadziły do zmniejszenia liczby pastwisk w strukturze wszystkich gruntów. Jak wynika z danych Greenpeace, jeszcze w 2010 roku 42% bydła miało dostęp do pastwisk, natomiast po 10 latach ta liczba zmalała do 31%, co jest sygnałem alarmującym.

- Krowa na pastwisku w Niemczech staje się gatunkiem zagrożonym – zauważył Lasse van Aken, ekspert Greenpeace ds. środowiska.

Według Policji podczas tego protestu nie odnotowano żadnych poważnych incydentów.


Symboliczny protest i ekologiczny apel

Protest na trawie przed Reichstagiem ma nie tylko znaczenie symboliczne. Jego organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę w ekosystemie odgrywa pastwiskowy wypas krów. Pomaga on zachować różnorodność biologiczną i naturalną równowagę, umożliwiając roślinom zdrowy wzrost i utrzymanie żyzności gleby. Zdaniem ekspertów pastwiska nie tylko przyczyniają się do dobrostanu zwierząt, ale także odgrywają ważną rolę w walce ze zmianami klimatycznymi. Użytki zielone pomagają zatrzymać węgiel w glebie, zmniejszając emisje gazów cieplarnianych i ograniczając wpływ działalności człowieka na klimat.

Protest z udziałem krów przed Reichstagiem stał się znaczącym wydarzeniem, przykuwając uwagę niemieckich i zagranicznych mediów oraz wywołując dyskusję na temat zmniejszającej się powierzchni pastwisk i znaczenia ich ochrony. Wiele osób podczas protestu wyraziło swoje poparcie dla tej idei i włączyło się do dyskusji o przyszłości rolnictwa i ekologii.

Siła współpracy dla lepszego rolnictwa

Także istotnym wątkiem przeprowadzonego protestu jest współpraca rolników i organizacji ekologicznej. Jak wszyscy pamiętamy, tradycyjne organizacje ekologiczne i społeczności rolnicze zazwyczaj mają różne poglądy na temat użytkowania gruntów i zasobów naturalnych. Jednak współpraca Greenpeace i AbL podkreśla potrzebę połączenia sił, aby osiągnąć wspólny cel, jakim jest zarówno ochrona środowiska, jak i wspieranie zrównoważonego rolnictwa.

Taka współpraca między organizacjami, które często stoją po przeciwnych stronach barykady, zwłaszcza w temacie hodowli, może służyć jako ważny przykład dla innych krajów i społeczności, w których również dochodzi do podobnych konfliktów. Pokazuje, że strony mogą znaleźć wspólny język i współpracować, aby osiągnąć wyważone rozwiązania.

Różne reakcje na protest pod Reichstagiem

Natomiast reakcja społeczeństwa na tę współpracę nie było jednoznaczna: niektórzy popierali i podziwiali wspólne wysiłki organizacji, inni – krytykowali za podwójne standardy. Druga kategoria reakcji była najbardziej widoczna wśród działaczy prozwierzęcych i innych aktywistów zielonych.

oprac. mkh na podst. Topagrar.com

Fot. M. Stelzer, topagrar.comPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)