Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Niemcy poniżej kosztów produkcji

Obrazek

Niemieccy producenci mleka wciąż są daleko od przychodów pokrywających koszty produkcji. Od kilku miesięcy sytuacja jest trudna.

Dorota Kolasińska28 października 2019, 12:07

Zarząd Wspólnoty Producentów Mleka (MEG) informuje, że sytuacja na rynku mleczarskim pogorszyła się jeszcze bardziej, ponieważ ceny mleka nadal maleją.

Koszty produkcji mleka nieznacznie spadły o 0,05 centa do 44,28 centów / kg w lipcu, w porównaniu do kwietnia br. Jednocześnie jednak cena mleka o zawartości 4,0% tłuszczu i 3,4% białka spadła z poziomu 0,57 cena do 33,99 centa / kg. Co oznacza, że producentom ostatnio brakowało około 10,3 centów / kg lub 23% aby pokryć koszty produkcji. Sytuacja nie poprawia się od wielu miesięcy.
 

Niemcy poniżej średniej UEWedług MEG w Niemczech mleczarnie obniżyły cenę mleka od kwietnia do lipca, o 0,9 centów / kg, najwięcej w południu kraju. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej cena za mleko w Niemczech jest o 0,6 centów / kg niższa niż średnia UE.
 
Zarząd MEG ds. mleka wskazał, że w ostatnich latach pracował nad reformą dostaw mleka w celu poprawy sytuacji dochodowej w gospodarstwach, przygotował wraz z RoadMap Milch & Markt propozycje dla rynku mleka.

Europejska Rada ds. Mleka (EMB), organizacja zrzeszająca europejskie organizacje producentów mleka, nalegała na wdrożenie prawnych instrumentów kryzysowych w związku z problemami finansowymi wielu gospodarstw w państwach członkowskich UE.

 
Opracowany program odpowiedzialności rynkowej (MVP), jak twierdzą specjaliści jest w stanie to zrobić, ponieważ obserwuje i reaguje na sygnały rynkowe poprzez korekty produkcji. Projekt „sprawiedliwego mleka” w państwach członkowskich UE jest szansą na poprawę dochodowości tego sektora rolnictwa.
 

Kontrola Europejskiego Trybunału ObrachunkowegoKontrolerzy Europejskiego Trybunału Obrachunkowego oceniają obecnie, czy środki rynku mleczarskiego w latach 2014–2017 odpowiednio złagodziły wpływ zakłóceń w tamtym okresie. Na poprawę sytuacji wydano 740 milionów euro. Nikolaos Milionis, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego odpowiedzialny za kontrolę, stwierdził, że „producenci mleka ponieśli znaczną utratę dochodów.” Trybunał zbada, czy fundusze UE zostały wykorzystane na pomoc rolnikom w przezwyciężeniu kryzysu.
 
Produkcja mleka jest wiodącym sektorem rolnictwa w UE, stanowiącym około 14% całkowitej produkcji rolnej. W 2018 r. wartość produkcji mleka wyniosła 58 mld euro. Aby zapobiec spadkowi cen mleka KE likwidowała nadwyżki rynkowe poprzez dopłaty do publicznego i prywatnego skupu interwencyjnego masła i odtłuszczonego mleka w proszku oraz do ich przechowywania.

Kontrolerzy analizują teraz politykę Komisji i dane państw członkowskich oraz zbierają informacje od rolników, stowarzyszeń zawodowych i przemysłu mleczarskiego. Ponadto przeprowadzają wizyty kontrolne we Francji, Włoszech, Irlandii i Finlandii w celu sprawdzenia, w jaki sposób środki zostały wydatkowane.

 
oprac. dkol na podst. topagrar.comPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)