Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Odchody zbawią świat

Obrazek

Pojęcie wydaje się śmieszne, ale w zwykłej zwierzęcej kupie naprawdę poszukuje się rozwiązań na walkę z ubóstwem i zacofaniem w biednych regionach świata. Chiny i Indie są najlepszym tego przykładem, jak wykorzystać drzemiące pokłady energii w ... fekaliach. 

Dorota Kolasińska3 listopada 2018, 12:08
W krajach rozwijających się, ale szczególnie w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej, wieś i odległe od miast obszary często nie mają bezpośrednich połączeń z krajowymi sieciami elektroenergetycznymi, co znacznie wpływa na poziom ubóstwa tamtego regionu.
Jednak coraz więcej krajów pomaga uniknąć pułapki energetycznej, ucząc jak wykorzystać obornik.
 

Przekształcenie wszystkich odchodów zwierzęcych w biogaz oferuje sposób na wykorzystanie odnawialnego źródła paliwa dla ponad miliarda ludzi – także, a nawet przede wszystkim do użytku domowego, dając im dostęp do taniej, niezawodnej i zrównoważonej energii. Podejście to jest już szeroko stosowane w Indiach i Chinach.

W okresie od 2003 do 2013 r. Chiny wybudowały 42 miliony małych biogazowni do użytku domowego bazując na odchodach drobiu i bydła, które zapewniają światło, ogrzewanie i energię, a także wiele znacznie większych elektrowni na biogaz o dziennej wydajności 18 000-60 000 kWh.

Natomiast do 2003 r. Indie zainstalowały już około 3,4 miliona rodzinnych reaktorów biogazowych w różnych częściach kraju, a w 2015 r. liczba biogazowni rodzinnych w Indiach wyniosła cztery miliony.

oprac. dkol na podst pigsite.comPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)