Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Opolagra 2019: Śląska Wystawa Bydła Hodowlanego

Jak co roku hodowcy bydła mlecznego wzięli udział w pokazie użytkowości krów mlecznych, co jest niewątpliwym atutem tej wystawy. Prezentowane krowy nie tylko ładnie się prezentują, ale i dostarczają dużo mleka. Wydajność przekraczająca dziesięć tysięcy kilogramów mleka od sztuki nie należy w województwie opolskim do rzadkości.

15 czerwca 2019, 21:42
W sobotę superczempionat w kategorii jałówki przypadł Kombinatowi Rolnemu Kietrz, ale wszyscy zdobywcy czempionatów byli zadowoleni, bo wiele tygodni przygotowań do wystawy nie poszło na marne.

Mimo zwiększania wydajności i nagród, hodowców martwi jednak obcięcie dotacji do postępu biologicznego w hodowli bydła. Polska jest na piątym miejscu w hodowli bydła w Europie, więc obcięcie dotacji o 60 procent stanowi dużą kwotę.

– Poświęciliśmy ok. Miesiąc czasu żeby je ładnie nauczyć chodzić. Trzeba było poświęcić sporo czasu, żeby osiągnąć jakieś efekty. Opłacało się bo zdobyliśmy czempionat w kategorii bydła 12-13 miesięcy – mówi Aleksandra Kara, hodowczyni bydła z Mochowa.

– Wystawcy dopisali, jest ich znowu więcej. Hodowcy również dopisali. Poziom hodowli cały czas rośnie.  W tym roku oceniał nasze zwierzęta sędzia z Węgier, który też jest zachwycony poziomem, a hodowcy zachwyceni z tego sędziowania. Niestety, cała nasza wystawa odbywa się w atmosferze smutku z uwagi na brak zrozumienia ze strony ministerstwa rolnictwa dla polskiej hodowli i to szokuje nas hodowców – relacjonuje Martin Ziaja, prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła.

– Z tego co widać dzisiaj na wycenie bydło mamy już na poziomie światowym i nie mamy się czego wstydzić. I widać duże zainteresowanie hodowlą wśród wystawców i zwiedzających – dodaje Krzysztof Banach, wiceprezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

ZOBACZ FILM Z WYSTAWY!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)