Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Pobieranie danych o średniej liczbie DJP z aplikacji IRZPlus: kiedy będzie działać?

Obrazek

Rolnicy składający wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego nie mają możliwości pobrania z aplikacji IRZPlus danych o średniej liczbie DJP. KRIR zaapelował o szybkie wdrożenie funkcjonalności. Kiedy będzie działać?

Aneta Lewandowska17 kwietnia 2023, 16:19

Brak możliwości pobierania danych o średniej liczbie DJP

Wielu rolników nadal ma spore problemy z aplikacją IRZPlus. Jednym z nich jest brak możliwości pobierania z aplikacji danych o średniej liczbie DJP. Na błąd zwrócił uwagę Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych we wniosku skierowanym do ministra rolnictwa – wtedy jeszcze Henryka Kowalczyka. 

„Aplikacja nie posiada opcji pobierania danych o średniej ilości DJP, co jest istotne dla wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej” napisał prezes KRIR z apelem o wprowadzenie tej możliwości, argumentując, że rozwiązanie problemu nie tylko usprawniłoby proces składania wniosków, ale również odciążył biura powiatowe ARiMR w tej kwestii. 

Kiedy rolnicy będą mogli pobrać potrzebne pliki z IRZPlus?

W odpowiedzi na pismo Izb Rolniczych resort rolnictwa potwierdził, że do wykonawcy systemu przekazano „wymagania w zakresie zaimplementowania funkcjonalności umożliwiającej bezpośrednie pobieranie z aplikacji IRZPlus danych o średniej liczbie DJP dla bydła, owiec, kóz i świń, jako załącznika do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.”

Jak wynika z informacji MRiRW, wdrożenie funkcjonalności zaplanowane jest dopiero na koniec lipca 2023 r. Do tego czasu niestety rolnicy nie pobiorą danych o średniej liczbie DJP z IRZPlus.

Rolnicy potrzebują szkoleń z obsługi IRZPlus

W swoim piśmie Wiktor Szmulewicz zwrócił także uwagę na potrzebę przeprowadzenia szkoleń dla rolników z obsługi aplikacji IRZPlus i oddelegowania pracownika ARiMR w biurach powiatowych, który pomoże rolnikom przy poprawnym złożeniu wniosku.

Resort rolnictwa w odpowiedzi poinformował, że „w każdym Biurze Powiatowym ARiMR w punkcie obsługi klienta jest dostępne przynajmniej jedno stanowisko komputerowe z dostępem do aplikacji IRZPlus, z którego mogą korzystać posiadacze zwierząt”.

MRiRW zapewnia, że pracownicy Agencji pomagają rolnikom i szkolą ich w obsłudze aplikacji IRZPlus, co więcej, według resortu rolnictwa do końca marca 2023 r. pracownicy ARiMR przeprowadzili szkolenie dla około 63 000 rolników z obsługi aplikacji.

al na podst. KRIR
fot. Portal IRZPLUSPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)